Rozmowa rekrutacyjna powinna być dialogiem, czyli wymianą zdań pomiędzy dwoma stronami - osoby ubiegającej się o stanowisko pracy oraz pracodawcy lub przedstawiciela z działu HR. Mówi się, że podstawą sukcesu jest stworzenie czytelnego CV, które przedstawi nas w dobrym świetle. Ważne jest jednak także zadawanie pytań.
O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Dlaczego zadawanie pytań w trakcie ubiegania się o pracę jest ważne? Zadając pytania, kandydat ma szansę przedstawić swoje potrzeby. Rozmowa kwalifikacyjna działa w obie strony - z jednej rekruter wybiera wyłącznie te osoby, które jego zdaniem najlepiej pasują na dane stanowisko, natomiast z drugiej, osoba poszukująca pracy może uzyskać informacje dotyczące tego, czy stanowisko i warunki pracy odpowiadają jej potrzebom. Zadawanie pytań to także oznaka odwagi i przebojowości, która jest cenną cechą w wielu branżach. Wnikliwość podczas rozmowy pozwoli także na lepsze poznanie firmy i specyfiki jej działania. - przyznaje doświadczony headhunter z wieloletnim doświadczeniem z firmy HR.
Oto pytania, które warto zadać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Umożliwią one zgłębienie tematu specyfiki pracy firmy, zespołu, a także oczekiwań i odpowiedzialności związanej z pełnieniem stanowiska. O co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?
Czy mogę uzyskać informację na temat tego, jak wygląda typowy dzień w Państwa firmie?
Czy stanowisko jest nowe, czy też obejmował je ktoś wcześniej? Dlaczego osoba zrezygnowała z pracy?
Jakie są możliwości awansu/rozwoju zawodowego? Jakie są warunki?
Jak przebiega proces ewaluacji w Państwa firmie?
Jakie są cele firmy?
Jakie cechy wyróżniają Państwa firmę na rynku pracy?
Czy mogę dowiedzieć się czegoś na temat zespołu?
Czy mogę uzyskać informacje dotyczące dalszego procesu rekrutacji?
Jakie umiejętności miękkie są szczególnie ważne na tym stanowisku?
Jakie wyzwania/trudności/odpowiedzialność związane są z objęciem tego stanowiska?
Na którym miejscu w strukturze firmy umiejscowiony jest zespół i to stanowisko?
Czy w zespole firmy są jakieś braki, które warto uzupełnić (np. poszczególne umiejętności)?
Jakie dodatkowe informacje umożliwią mi szybsze podjęcie decyzji o objęciu stanowiska?
Wiadomo już, o co pytać na rozmowie kwalifikacyjnej. Ubieganie się o pracę przebiega jednakże wieloetapowo. Pierwszy kamień milowy, który należy osiągnąć to opracowanie zgodnego ze stanem faktycznym, a zarazem odpowiadającego ofercie pracy CV, które nie wyląduje w koszu po kilku minutach od przejrzenia. Niezwykle przydatnym narzędziem w trakcie rekrutacji może okazać się CV Hero, czyli profesjonalna strona, na której kandydat do pracy znajdzie zarówno profesjonalny kreator CV, jak i dużą ilość przydatnej, wartościowej wiedzy, którą może wykorzystać na wszystkich etapach rekrutacji.
Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną otwiera kolejny etap przygotowań. Na wstępie warto dokonać analizy kompetencji pożądanych na danym stanowisku i porównać je z posiadanymi kwalifikacjami, aby zaprezentować się jako osoba znająca swoją wartość i pewna swoich umiejętności. Kolejną niezwykle istotną rzeczą jest zapoznanie się z działalnością prowadzoną przez przyszłego pracodawcę - czym się zajmuje, w jakim otoczeniu konkurencyjnym działa, czy ma na koncie jakieś sukcesy, co aktualnie rozwija lub wprowadza na rynek. Przedstawienie doświadczeń korespondujących z aktualnymi potrzebami firmy, kompetencji i pomysłów może być bardzo dobrze odebrane podczas rozmowy o pracę.
Oprócz odpowiednio przygotowanego CV, także profile w mediach społecznościowych mają wpływ na pierwsze wrażenie, jakie kandydat wywołuje u rekrutera. Dlatego dobrą praktyką jest zadbanie o neutralny wizerunek publicznych wpisów, które przedstawiciel firmy z pewnością przejrzy, analizując profil kandydata. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej efekt dobrego wrażenia warto wzmocnić punktualnością, schludnym ubiorem, pewną postawą, wiedzą o firmie, kompetencjami oraz oczywiście zadawaniem odpowiednich pytań.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Hakerzy zaatakowali ponad milion stron bazujących na platformie WordPress
|
|
|
|
|
|