Numer 112 nie zawsze dostępny

29-05-2011, 23:48

Najlepszą jakość i dostępność w połączeniach z numerem alarmowym 112 zapewnia sieć Era (70,8%), a najgorszą sieć Play (38,6%) - wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Prawie połowę połączeń blokuje sieć Plus.

Sonda
Czy kiedykolwiek miałeś problemy z dodzwonieniem się na 112?
  • tak
  • nie
  • nigdy nie próbowałem
wyniki  komentarze

Numer alarmowy 112 jest bardzo ważnym numerem, który powinien być również dostępny z telefonu komórkowego bez karty SIM (choć UKE takiej analizy nie przeprowadziło). Jak wskazują jednak badania UKE na trasie samochodowej Poznań-Warszawa, nie wszyscy operatorzy zapewniają 100% dostępność i najlepszą jakość tego połączenia.

UKE, badając sieci GSM900/1800 i UMTS, stwierdziło, że najwięcej (70,8%) połączeń udało się zrealizować za pośrednictwem sieci Era, następnie 61,1% w sieci Orange, 47,2% w Plusie i najmniej 38,6% w przypadku Play.

>> Czytaj też: Można już zlokalizować dzwoniących na numer alarmowy 112

Dostępność numeru alarmowego 112 wśród operatorów
fot. UKE - Dostępność numeru alarmowego 112 wśród operatorów
Jak wynika z badania, Play ma najgorszy wynik pod względem liczby połączeń udanych, zablokowanych i przerwanych. Prawie 15% połączeń to także brak obsługi operatora. Rzecznik Play, Marcin Gruszka stara się nie komentować sprawy, nie mając informacji o metodologii badania przeprowadzonego przez UKE. Rzeczywiście organ ten nie ujawnia szczegółowych informacji dotyczących przeprowadzenia badania (oprócz daty, godziny, miejsca), jednak takie informacje są zbędne dla użytkownika końcowego, bo ten ma mieć możliwość połączenia się z numerem alarmowym.

Podczas badania stwierdzono też, że operatorzy nie nadają numerowi odpowiedniego priorytetu, co w efekcie doprowadza do komunikatu o zajętej sieci bądź zajętym numerze.

Miejsca, w których zostały wykonane połączenia, zostały zapisane w bazie i mają zostać porównane z wynikami lokalizacji zapisanymi w Platformie Lokalizacyjno-Informacyjnej z Centralną Bazą Danych przez Departament Techniki.


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag UKEtag Plustag Playtag Orangetag numery alarmowetag Eratag badanietag 112
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy