Nowy silnik Google dostępny do testów

11-08-2009, 07:52

Nowy silnik wyszukiwania udostępniła do testów firma Google. To dość nietypowy krok, bo firma zwykle wprowadzała zmiany do swoich algorytmów wyszukiwania, nie pytając nikogo o zdanie. Teraz użytkownicy i webmasterzy mogą sprawdzić jakość nowych wyników.

Nowy silnik nosi nazwę kodową "Caffeine". Nie jest ona nieprzypadkowa. Ta "kofeina" ma generalnie przyśpieszyć działanie Google.

Jest to pierwszy krok w procesie, który pomoże nam ulepszyć wyszukiwarkę w zakresie rozmiaru, szybkości indeksowania, dokładności, wszechstronności i innych wymiarów. Nowa infrastruktura siedzi "pod maską", więc użytkownicy nie zauważą zmian w wynikach wyszukiwania (tzn. w wyglądzie wyników – red.) – napisał Matt Cutts na oficjalnym blogu Google.

Nowy silnik możemy testować pod adresem www2.sandbox.google.com. Z wyglądu niczym się nie wyróżnia. Warto jednak jednocześnie otworzyć sobie "zwykłą" wyszukiwarkę Google i porównać otrzymywane wyniki.

We wszystkich przypadkach, które testował Dziennik Internautów, wyniki były inne albo przynajmniej inna była ich kolejność. W nowych wynikach niżej znajdują się filmy i wiadomości. Nie ma obrazów w wynikach wyszukiwania WWW.

Teraz Google zachęca przede wszystkim webmasterów do testowania nowego Google i przesyłania swoich opinii. Informacje zwrotne mogą zawierać uwagi  dotyczące konkretnych stron w wynikach dla konkretnej frazy. Można np. podpowiedzieć, dlaczego danej strony nie powinno być w wynikach.

Aby przesłać swoją opinię, trzeba przewinąć stronę z wynikami na sam dół. Tam znajdziemy link Nie podoba Ci się? Pomóż nam ulepszyć tę usługę!. Po kliknięciu pojawi się formularz do przesłania opinii. W pole tekstowe oprócz uwag należy wpisać słowo "Caffeine".

Przedstawiciele Google twierdzą, że po prostu wciąż ulepszają swój produkt i udostępnienie nowego silnika nie ma związku z konkurencją z Bing. Warto jednak zauważyć, że Google wcześniej nie udostępniało nowego silnika do testów, ale po prostu wprowadzało zmiany w swojej wyszukiwarce i informowało o tym użytkowników. Można odnieść wrażenie, że coś się na rynku zmieniło.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wyszukiwarkitag Matt Cuttstag Googletag Caffeinetag Bing
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy