Nowości Apple: serwis społecznościowy i Apple TV

02-09-2010, 08:49

Wielki dzień miała firma Steva Jobsa. Przedstawiła nowe iPody, odtwarzacz Apple TV z wypożyczalnią programów TV oraz muzyczny serwis społecznościowy Ping. W pierwszym tekście o tych nowościach opisujemy Apple TV oraz Ping.

Już od ponad tygodnia spodziewano się, że Apple przedstawi jakieś nowości we wrześniu. Oczekiwano m.in. nowego Apple TV oraz usługi wypożyczania programów telewizyjnych. Plotki potwierdziły się, ale Apple i tak zrobiła większe "wow", niż się spodziewano, udostępniając jednocześnie inne nowe usługi i urządzenia.

W tym tekście przedstawiamy nowe Apple TV oraz nowe iTunes. Informacje o nowych iPodach można znaleźć w tekście pt: Nowości Apple, cz. II: iPod Touch, nano i shuffle

Apple TV
fot. Apple - Apple TV

Apple TV za 99 USD 

Odtwarzacz multimedialny Apple TV jest dostępny na rynku od 2006 roku. Nigdy jednak nie przykuwał dużej uwagi mediów i nabywców. Nawet Steve Jobs mówił, że telewizja to dla Apple coś w rodzaju hobby. Teraz chyba się to zmienia. 

Nowy odtwarzacz Apple TV będzie kosztował 99 dolarów. Jest urządzeniem małym i cichym. Według producenta jest o 80% mniejszy od urządzenia poprzedniej generacji (bez problemu mieści się w dłoni). Jest też bardziej energooszczędny.

Apple TV daje dostęp do treści z Netflix, YouTube, Flickra oraz MobileMe. Można na nim odtwarzać także media z komputerów PC i Mac. Apple TV łączy się z innymi urządzeniami przez HDMI, Wi-Fi oraz Ethernet. Może być kontrolowany za pomocą pilota lub urządzenia przenośnego (iPhone'a lub iPoda Touch). W przyszłości Apple ma umożliwić przesyłanie treści z Apple TV na iPhone. 

Apple TV mieści się w dłoni
fot. Apple - Apple TV mieści się w dłoni

Użytkownicy Apple TV będą mieli dostęp do wypożyczalni filmów (za niecałe 5 USD za tytuł) oraz programów telewizyjnych od stacji ABC, ABC Family, Fox, Disney Channel oraz BBC America (za wspomniane wcześniej 99 centów). Wypożyczone programy będą wolne od reklam. Użytkownik będzie mógł zacząć oglądanie wypożyczonego programu przez 30 dni od wypożyczenia. Program będzie dla niego dostępny przez 48 godzin po pierwszym obejrzeniu.

>>> Czytaj: YouTube: Wypożyczalnia hollywoodzkich filmów wreszcie ruszy?

Zaproponowana cena 99 centów za wypożyczenie wydaje się początkowo bardzo atrakcyjna. Trzeba jednak podkreślić, że jest to tylko wypożyczenie. Przykładowo sklep Amazon sprzedaje programy telewizyjne za 1,99 USD, co daje możliwość oglądania ich przez dłuższy czas.

Apple TV jest też porównywana z planowaną usługą Google - wypożyczalnią filmów na YouTube. Cena jest zbliżona - 5 dolarów. Trzeba jednak zauważyć, że Google udostępni usługę dla użytkowników komputerów, a usługi Apple wymagają zakupienia dodatkowego gadżetu, względnie taniego, ale jednak o ograniczonym zastosowaniu.

iTunes 10 z siecią społecznościową Ping

Nowa wersja aplikacji iTunes umożliwia wypożyczanie programów telewizyjnych za 99 centów, które można oglądać na komputerze lub urządzeniu przenośnym. Po drugie użytkownicy mogą stać się bardziej zaangażowanymi nabywcami muzyki dzięki Ping.

Ping to nowa sieć społecznościowa zorientowana na muzykę. Dzięki niej użytkownicy mają mieć możliwość śledzenia swoich ulubionych artystów, odkrywania nowej muzyki, publikowania opinii, informacji o odsłuchanych albumach i piosenkach itd. 

Ping na komputerze i w iPhone
fot. Apple - Ping na komputerze i w iPhone

Ping bazuje na kanałach wiadomości, podobnie jak Facebook i Twitter. Swoje konta mogą na niej zakładać artyści i osoby prywatne. Użytkownik może publikować piosenki, nagrania lub opinie. Opublikowane piosenki można kupić za pomocą jednego kliknięcia (zob. obrazek obok). Dla użytkownika tworzone są różnego rodzaju rankingi bazujące na upodobaniach jego oraz jego znajomych.

Usługa jest zintegrowana z aplikacją iTunes 10 oraz z iTunes Store. Można jej też używać z poziomu iPhone'a lub iPoda Touch.

Nie są to wszystkie nowości od Apple. Firma udostępniła jeszcze nowe iPody. Poniżej link do tekstu na ich temat. 

>>> Czytaj o nowych iPodach od Apple

Na stronach Apple można obejrzeć prezentację nowości. Poniżej ciekawy film, będący 60-sekundowym skrótem wczorajszego wystąpienia Steve Jobsa.

 


Źródło: Apple
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy