Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowoczesny dom – czy inwestowanie w nowoczesne budownictwo się opłaca?

08-06-2017, 20:20

Wielu z nas na hasło “nowoczesny dom” widzi przed oczyma designerskie meble od najmodniejszych projektantów, ciekawe rozwiązania oświetlenia czy świetny sprzęt rtv. Za tym pojęciem kryje się jednak znacznie więcej niż tylko nowoczesna bryła budynku, jego wystrój czy układ pomieszczeń. Nowoczesny dom to ten zaopatrzony w inteligentne rozwiązania, ułatwiające życie jego mieszkańcom, a jednocześnie energooszczędne i ekologiczne. Współcześnie nowoczesne domy zaopatrywane są w odnawialne źródła energii, takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła czy rekuperację. To właśnie te nowinki technologiczne mają decydujący wpływ na to, czy dom jest nowoczesny czy nie.

nowoczesny dom

Nowoczesny dom - jak wygląda?

Pomimo iż, tak jak wspomniano na wstępie, to nie wygląd stanowi główną wytyczną tego czy dom jest nowoczesny, to chyba każdy wie, że wygląd nowoczesnego domu jest jednak cechą wyróżniającą tego typu budynki w znacznej mierze. Nikt z nas nie wyobraża sobie, aby toporny, ciężki budynek z lat 80-tych nazywać nowoczesnym.

Jak zatem wygląda nowoczesny dom?

Budowla

Jego bryła jest zazwyczaj dość prosta, na podstawie kwadratu, prostokątu, czasem także w kształcie litery “L”. Jeśli tylko to możliwe - dachy takich budynków są płaskie, choć istnieją również projekty domów (i ich realizacje) z dachami dwu- a nawet czterospadowymi.
Rozkład pomieszczeń w nowoczesnych domach jest rozplanowany tak, by zawsze stawiać na przestronność. Częstym zabiegiem jest połączenie kuchni z jadalnią oraz salonem. Choć zdarzają się domy/ mieszkania, w których cała przestrzeń jest otwarta - łącznie z miejscem, w którym wydzielone są toaleta i wanna. Brak ścian daje właścicielom takich mieszkań poczucie wolności i symbolicznego braku ograniczeń. Ponadto otwarte przestrzenie pozwalają lepiej zagospodarować mały metraż.

Wykończenia

Nowoczesne domy charakteryzuje ascetyczność i przejrzystość wyglądu. Materiały, które często wykorzystuje się do wykończenia to kamień, stal nierdzewna oraz szkło. Otwarta przestrzeń optycznie powiększana jest przez zastosowanie dużych szklanych powierzchni oraz luster. Przestronność zapewnia też ekonomiczne zagospodarowanie, montaż drzwi przesuwnych, czy “ukrywanie” sprzętów kuchennych w szafkach. Ściany w nowoczesnych domach przyjmują najczęściej jasne, chłodne kolory - biały, szary. Podkreślane są przez kontrastowe czarne, grafitowe lub granatowe dodatki. W przypadku wykończenia i wystroju nowoczesnych domów “mniej znaczy więcej” - podkreśla się przede wszystkich jakość wykonania, rezygnując ze zbędnych i niepraktycznych rozwiązań i dekoracji.

Światło

Dużą rolę w nowoczesnych domach odgrywa właściwe oświetlenie. Wraz ze szklanymi powierzchniami i lustrami to światło tworzy całą atmosferę. Oświetlenie pomieszczeń może być ciepłe, zimne lub różnokolorowe (często włączane przez właścicieli w zależności od nastroju). W każdym z tych przypadków musi być jednak - energooszczędne. To właśnie dlatego większość budynków usytuowana jest na południe - aby jak najdłużej korzystać z promieni słonecznych

Rozwiązania

Nowoczesny dom to nowoczesne rozwiązania. Poza efektywnym korzystaniem z energii słonecznej i energooszczędnością ważne jest zastosowanie do budowy i wykończenia materiałów o odpowiednich parametrach i jak najwyższej jakości. Nowoczesne domy często korzystają też z rozwiązań takich jak rekuperacja czy instalacje solarne, które pozwalają na zminimalizowanie użycia energii i są doskonałymi rozwiązaniami dla osób dbających o środowisko.

Inteligentne domy

Optymalnym rozwiązaniem (choć niestety również dość kosztownym) jest zainstalowanie w domu tzw. inteligentnych instalacji. Instalacje te są sterowane centralnie lub zdalnie - za pomocą smartfona. Daje to właścicielom takiego obiektu ogromną wygodę i radość z mieszkania.

 

nowoczesny dom

Nowoczesny dom, czyli który projekt wybrać

Każdy przyszły inwestor, zazwyczaj jeszcze przed podjęciem decyzji o budowie ma już wyobrażenie swojego idealnego, nowoczesnego domu. Gdy zapada decyzja o budowie, trzeba jednak wyobrażenia skonfrontować z rzeczywistością. A rzeczywistość tę stanowi wybór projektu nowoczesnego domu. Co warto uwzględnić decydując się na konkretny projekt, o czym pamiętać i na co zwracać szczególną uwagę? Tego dowiecie się z dalszej części artykułu!

Co warto uwzględnić wybierając projekt domu

Gdy rozpoczynasz poszukiwania wymarzonego domu, podejdź do tego realistycznie. Podstawową kwestią, którą musisz uwzględnić jest wielkość działki, na której ma powstać nowoczesny dom. Pamiętaj, że istnieją dokładne wytyczne mówiące o tym jak blisko granicy działki mogą stać ściany domu. Wybierając projekt uwzględnij także architekturę ogrodu i jego zagospodarowanie lub też jego brak. Koniecznie zadecyduj, w którą stronę umiejscowiony będzie Twój dom. Pamiętaj, by zadbać o południową ekspozycję największej części mieszkania.

Kolejnym ważnym aspektem jest to, czy dom, który planujesz wybudować ma być piętrowy czy parterowy. Obecnie wiele osób decyduje się raczej na niewielkie domy parterowe, o których funkcjonalności decyduje doskonałe zagospodarowanie przestrzeni. Z drugiej strony, jeśli cieszysz się liczną rodziną - zapewne zdecydujesz się na budowę domu piętrowego. Pamiętaj również, że jako przestrzeń mieszkalną możesz zaaranżować poddasze użytkowe. O ile Twój projekt nowoczesnego domu nie zawiera płaskiego dachu.

O czym pamiętać wybierając projekt domu

Jesteś jednym z tych inwestorów, którzy decydują się na wybór projektu domu z płaskim dachem? Uważaj, żeby nie spotkała Cię niemiła niespodzianka! W wielu gminach (szczególnie na południu Polski) istnieją dokładne wytyczne dotyczące kąta nachylenia dachu. Skąd takie regulacje? Wynikają one z warunków atmosferycznych w naszym kraju. W niektórych regionach opady śniegu są znacznie większe niż w innych, zalegający na płaskim dachu śnieg mógłby obciążyć dach nawet na tyle, że istniałoby ryzyko jego zawalenia (!). Pamiętaj, że przy wyborze domu liczy się nie tylko jego wygląd, ale także funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Na co zwracać szczególną uwagę wybierając projekt domu

Jeśli chciałbyś jak najszybciej przystąpić do budowy, a jednocześnie marzysz o zaoszczędzeniu na kosztach projektu, podpowiemy Ci jak to zrobić!

Zanim wybierzesz projekt któregoś z nowoczesnych domów dokładnie przemyśl swoją decyzję. Odpowiedz sobie na pytania:

  • czy budynek będzie funkcjonalny i wygodny dla każdego z domowników?
  • czy w przyszłości dom nie okaże się za mały/ za duży?
  • czy są jakieś elementy, z których mogę zrezygnować, na rzecz tańszego projektu? (np. elementy designerskie, garaż, spiżarnia, dodatkowe pomieszczenie)

Podejmując decyzję dobrze będzie jeśli zdecydujesz się na gotowy projekt. Cena takiego projektu zazwyczaj mieści się w granicy pomiędzy 3 a 6 tysięcy złotych. Jeśli chodzi o indywidualne projekty to ich wycena zaczyna się zwykle od 15 tysięcy, kończąc na ok. 30 tysiącach PLN. Już na pierwszy rzut oka widać znaczną różnicę w cenie. Ponadto indywidualny, skomplikowany projekt to także później większe koszty budowy!

 

nowoczesny dom

Nowoczesny dom – koszty jego budowy

Przystępujesz do budowy nowoczesnego domu? Zapewne pierwsze spore wydatki - takie jak zakup działki i projektu masz już za sobą - teraz możesz skoncentrować się na kolejnych etapach - zakupie materiałów, wynajęciu ekipy budowlanej oraz zaopatrzeniu dom we wszystkie niezbędne rozwiązania, które sprawią, że Twój dom będzie naprawdę nowoczesny.

Wielu z inwestorów jeszcze zanim podejmie decyzję o budowie domu, zastanawia się czy budowa nowoczesnego domu to wydatek choć odrobinę przybliżony do budowy tradycyjnego domu? Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna.

Z jednej strony koszty budowy obydwu typów domów są dość podobne, a w głównej mierze zależą od jakości materiałów, ich ilości oraz cen na rynku budowlanym. Istnieje również duża rozbieżność pomiędzy ofertami różnych ekip budowlanych. Zarówno w przypadku materiałów i usługodawców - pamiętajmy, że nie warto decydować się na półśrodki. Wyższa cena to zwykle lepszy produkt czy wyższa jakość wykonania usługi. Chyba warto zadbać o to budując dom?

Co zatem odróżnia dom nowoczesny od tradycyjnego i sprawia, że koszty jego budowy są jednak zwykle wyższe? Zastosowanie nowoczesnych technologii. Inwestorzy, którzy decydują się na nowoczesne rozwiązania w swoich domach - takie jak np. rekuperacja czy kolektory słoneczne muszą przygotować się na większe wydatki na pierwszym etapie inwestycji. Urządzenia te jednak wpłyną długoterminowo na mniejsze koszty eksploatacji np. oszczędność na energii elektrycznej.

W ostatecznym rachunku koszty budowy nowoczesnych domów nie odbiegają bardzo znacznie od kosztów budowy tradycyjnych domów. Szczególnie jeśli uda nam się oszczędzić np. na wyborze gotowego projektu domu, czy kosztach związanych z wykończeniem wnętrz. Większość wydatków poczyniona w pierwszym etapie budowy na poczet instalacji nowoczesnych urządzeń powinna zwrócić się w ciągu pierwszych 5-6 lat po zamieszkaniu. Nowoczesne domy to inwestycja poczyniona na przyszłość, oszczędność kosztów eksploatacji oraz praktyczne rozwiązanie dla osób, którym zależy zarówno na ochronie środowiska, jak i na własnej wygodzie mieszkania.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. Freepik










fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy