Nowoczesne technologie uczynią z ludzi superbohaterów?

01-03-2012, 15:26

Ogromna siła czy możliwość zdalnego kontrolowania sprzętów za pomocą myśli są na wyciągnięcie ręki dzięki najnowszym osiągnięciom techniki. Przełamywanie kolejnych granic może mieć jednak również efekty uboczne.

Brytyjska grupa naukowców przeprowadziła niedawno debatę, w której podjęto temat problemów, jakie może zrodzić przekraczanie ludzkich możliwości poprzez stosowanie nowoczesnej elektroniki. Poprawa koncentracji czy możliwość kontrolowania broni myślami to tylko niektóre z możliwych scenariuszy.

Czytaj także: Studenci sami wpisywali sobie oceny?

- Ingerowanie w ludzki mózg zawsze wiązało się w równej mierze ze strachem oraz nadzieją - powiedział profesor filozofii Thomas Baldwin z brytyjskiego York University. - Nadzieje dotyczą możliwości leczenia straszliwych chorób, natomiast strach przychodzi, gdy myślimy o konsekwencjach związanych z rozszerzeniem dotychczasowych ludzkich możliwości.

Co czyni nas ludźmi?

Jak tłumaczy Baldwin, zmusza nas to do ostrożnego myślenia na temat tego, "co czyni nas ludźmi", a także "co czyni nas osobami". Zdaniem naukowców w niedalekiej przyszłości możemy być świadkami wojen, gdzie żołnierze kontrolują broń za pomocą myśli, a granica między ludzkim ciałem a maszynami jest mocno zatarta.

Już teraz rozwijanych jest wiele interfejsów BCI (brain-computer interfaces), które w przyszłości mają być łącznikiem niezbędnym do współpracy z maszynami. Również jednak w przypadku leczenia udarów czy choroby Parkinsona tego typu technologie niosą pacjentom nadzieje na poprawę zdrowia.

Szybko rosnący rynek

Zdaniem Baldwina rynek neurotechnologii będzie się w najbliższych latach niezwykle szybko rozwijał, a już teraz jego wartość ma przekraczać 150 miliardów dolarów. Obecnie dużą jego część stanowią jednak same leki, a na "urządzenia i technologie" przypada tylko około 8 miliardów dolarów.

Rozwój nowoczesnych technologii w prostej linii związany jest również z zagrożeniem cyberwojnami. W ubiegłym roku specjalny kierunek studiów dla żołnierzy tego typu otwarto w Korei Południowej, a wiele działań związanych z obroną przed nowym zagrożeniem podejmują także Stany Zjednoczone.

Czytaj także: Policja zatrzymała włamywacza do NASA


Źródło: Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy