Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowoczesna edukacja. Co zamiast studiów?

03-04-2018, 19:03

Zgodnie z danymi GUS, od 2006 roku spada liczba osób wybierających studiowanie, rośnie z kolei odsetek Polaków uczących się samodzielnie oraz korzystających z kursów i szkoleń. Ten trend utrzyma się przynajmniej do 2021 roku.

robot sprzątający

reklama


Najnowszy raport “Kształcenie Dorosłych” GUS-u potwierdza malejącą liczbę osób zainteresowanych studiowaniem. Zgodnie z udostępnionymi danymi stan ten utrzymuje się od 2006 roku. Rośnie z kolei liczba osób wybierających kształcenie nieformalne. Dziś z kursów i szkoleń korzysta 29%, a z samokształcenia 25% osób więcej niż 10 lat temu. Eksperci ze szkoły programowania online Kodilla prognozują, że liczby te będą zmieniać się przynajmniej do 2021 roku. Zgodnie z ich wyliczeniami za 3 lata liczba osób wybierających studiowanie spadnie o 32%. W tym samym czasie liczba kursantów wzrośnie o ponad 35%, a osób samokształcących o ponad 28%.

20% mniej studentów wśród dorosłych

20% - zgodnie z danymi GUS, o tyle spadła liczba osób wybierających studia od 2006 roku. Z prognoz ekspertów Kodilla wynika, że w 2021 roku spadek ten wyniesie ponad 32%. Co jest przyczyną zmniejszania się liczby osób studiujących? Znaczenie ma dla przykładu długość nauki. Aby zostać absolwentem szkoły wyższej potrzeba od 5 - w przypadku studiów dziennych, do 7 lat - w przypadku studiów zaocznych i wieczorowych. Po takim czasie może się okazać, że wiedza jest przestarzała, a ponadto diametralnie zmieniła się sytuacja na rynku pracy, np. deficyt, który zdecydował o wyborze danego kierunku dotyczy już zupełnie innego zawodu.

Prawie 5 mln Polaków wybiera kursy i szkolenia

Według danych GUS, co czwarta osoba w wieku 25-64 lat wzięła udział w przynajmniej jednym kursie lub szkoleniu. Poza tym, od 2006 roku liczba takich osób wzrosła o 29 %. Skąd taka popularność pozaformalnych form nauki? Przyczyną jest intensywność nauki - czas trwania szkoleń i zakres materiału. Kursy, które obejmują wiedzę potrzebną do podjęcia konkretnego zawodu, trwają przeważnie kilka miesięcy i opierają się na praktyce. Tutaj nie ma czasu na zbędną teorię. Dlatego są chętnie wybierane przez osoby chcące zmienić zawód, np. przekwalifikować się do pracy w branży IT. Dla przykładu bootcamp programistyczny umożliwiający zdobycie kompetencji junior Web Developera trwa 6-9 miesięcy i w 90% opiera się na praktyce programowania. Średnio 75% wykwalifikowanych w ten sposób osób znajduje pracę w ok. 3 miesiące po ukończeniu szkolenia.

6,5 mln Polaków uczy się samodzielnie

Od 2006 roku o ponad 25% wzrosła również liczba osób uczących się samodzielnie. Według prognoz ekspertów w 2021 roku liczba ta wzrośnie o 28%. Poza tym z samokształcenia najczęściej korzystają osoby w przedziale wiekowym 18-24 lat (40 % na 8,3 mln osób, które wybrało samokształcenie w 2016 roku). Z kolei osoby z roczników 25-44 lata najchętniej decydują się na kursy i szkolenia.

Co ciekawe, zgodnie z danymi GUS ponad 30% osób wyraża chęć kształcenia się na studiach lub szkoleniach, jednak nie podjęli oni nauki ze względu na niedogodny czas zajęć kolidujący z życiem rodzinnym lub zawodowym. Wciąż niewiele osób jest zaznajomionych z nowymi formami edukacji, np. szkoleniami czy bootcampami programistycznymi przez internet.

Źródło: Kodilla


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *