Nowela prawa autorskiego, czyli wielkie rozczarowanie wszystkich środowisk

GazetaPrawna.pl 26-10-2010, 17:40

Przed kilkoma dniami, 21 października 2010 r., weszła w życie nowela prawa autorskiego. Miała ona na celu dostosowanie prawa autorskiego w zakresie określenia wysokości tantiem dochodzonych przez organizacje zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (OZZ) do ustawy zasadniczej.

O noweli prawa autorskiego padnie jeszcze wiele słów o jej niezgodności z konstytucją, niesprawiedliwości oraz stratach, które spowoduje. Pomijając powyższe, już dziś, tuż po jej wejściu w życie, wiadomo, że nie doprowadzi nawet w dłuższej perspektywie czasowej do „kompromisowego utarcia się ceny”, jak chcieli posłowie. Uniemożliwia to konstrukcja tej ustawy.

Jeśli jednak jakimś cudem dojdzie do ewentualnego kompromisu pomiędzy użytkownikami i twórcami, to zawarty zostanie on wbrew tej ustawie. Kompromis i próba dojścia do porozumienia nie są wbudowane w ustawę, a wręcz przeciwnie – jej zapisy spowodują wzrost roszczeń ze strony OZZ i agresywne przeciwdziałanie ze strony użytkowników.

Przyczyn powyższego stanu rzeczy jest kilka. Do najważniejszych należą: tryb wyboru arbitrów Komisji Prawa Autorskiego (KPA); ustalanie składu orzekającego KPA w sprawach o zatwierdzenie tabel; prowadzenie dla każdego pola eksploatacji (z wyjątkiem eksploatacji utworów na polu odtwarzanie) oddzielnych postępowań przez wszystkie OZZ mające stosowne zezwolenia; prawo do udziału w postępowaniach tabelowych nie poszczególnych użytkowników, ale organizacji ich zrzeszających; marginalizacja postępowań mediacyjnych w sprawach o reemisję czy reaktywowanie starych tabel wynagrodzeń.

Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Nowela prawa autorskiego, czyli wielkie rozczarowanie wszystkich środowisk

Karol Kuch, radca prawny z Kancelarii Grynhoff Woźny Wspólnicy

gazeta prawna


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31