Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Naukowcy z IBM skonstruowali nowy typ pamięci, nazwany roboczo "racetrack memory". Wprowadzenie tej technologii do masowej produkcji może zrewolucjonizować zapisywanie danych we wszystkich urządzeniach przenośnych m.in. znacznie zwiększając pojemność pamięci oraz zmniejszając zużycie energii urządzeń z niej korzystających.

Nazwa "racetrack memory" wywodzi się ze sposobu działania nowej pamięci. Jak tłumaczą naukowcy z centrum badawczego IBM Almaden w San Jose w Kalifornii, dane "ściagają się" w niej wokół przewodu stanowiącego "tor". Pamięć nie zawiera żadnych ruchomych elementów i umożliwia przechowywanie znacznie więcej danych na określonej powierzchni niż pozwalają na to obecnie stosowane technologie.

Przykładowo nowa pamięć IBM umożliwia przechowywanie w odtwarzaczach cyfrowych 100 razy więcej utworów multimedialnych niż w dotychczasowych rozwiązaniach, przy jednocześnie niższym zużyciu energii. Co więcej, jak zapewniają inżynierowie IBM, racetrack memory będzie także znacznie tańsza od obecnych modułów.

Nowa pamięć ma zapewnić nie tylko znacznie większą stabilność działania - ma być praktycznie niezniszczalna - ale również niskie zużycie energii i będzie wydzielała mniejsze ilości ciepła od stosowanych teraz rozwiązań. Pozwoli to urządzeniom wyposażonym w racetrack memory działać na pojedynczej baterii przez - zdaniem naukowców - bardzo długi czas (nawet kilka tygodni), bez konieczności ładowania.

W przeciwieństwie do pamięci flash, nowy moduł ma charakteryzować także duża prędkość zapisu oraz możliwość zapisywania danych w nieskończoność (pamięć flash umożliwiają zapis kilka tysięcy razy).

Od wynalazku do produkcji masowej droga jednak daleka. Twórcy nowej pamięci sądzą, że wejdzie ona do użytku dopiero w ciągu najbliższej dekady.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: IBM