Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nowa aplikacja pomocna w walce ze smogiem

09-10-2018, 22:57

Pokonać smog możemy sadząc drzewa, ograniczając jazdę samochodem czy kupując oczyszczacze powietrza. Jednak najskuteczniejszym sposobem na zmniejszenie ilości emisji szkodliwych pyłów jest według ekspertów termomodernizacja. By popularyzować tę metodę, jedna z firm stworzyła darmową aplikację, która przeprowadza symulacje korzyści, jakie przynosi ocieplenie domu.

konto firmowe

reklama


W Polsce, jak podaje Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, głównym źródłem smogu jest tzw. „niska emisja”, czyli zanieczyszczenia pochodzące z indywidualnego ogrzewania nieocieplonych budynków mieszkalnych. Ogrzewanie polskich domów i mieszkań odpowiada aż za 40% produkcji szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 i 78% węglowodorów aromatycznych, takich jak benzo(a)piren. Kompleksowa termomodernizacja, która według szacunków ekspertów powinna objąć 3,6 mln domów w Polsce, może zredukować emisję szkodliwych pyłów o znaczące wartości: 44% w przypadku benzo(a)pirenu, 22% pyłów PM2,5 oraz 23% pyłów PM10 (raport ISECS).

Każdy ma indywidualny wpływ na jakość powietrza, którym oddycha. Kompleksowa termomodernizacja, która jest przeprowadzana według właściwej kolejności, (najpierw wykonanie ocieplenia, a potem wymiana kotła), oznacza dla właściciela domu nie tylko zmniejszenie smogu, ale i obniżenie kosztów ogrzewania - nawet o 5 tys. zł rocznie.

By rozwiązać problem smogu i zachęcić inwestorów indywidualnych do przeprowadzania termomodernizacji producent wełny skalnej, stworzyła specjalną aplikację ROCKWOOL AntySmog. Dzięki niej każdy właściciel domu może sprawdzić, jakie korzyści przyniesie docieplenie budynku. Wystarczy, że wybierze rok budowy swojego domu, a także metraż budynku, a aplikacja policzy:

  • O ile pieniędzy więcej znajdzie się w portfelu właściciela domu w ujęciu rocznym
  • O ile procent zmniejszy się smog – dokładniej o ile zmniejszy się zanieczyszczenie pyłami PM2,5 i PM10, które są głównymi składnikami smogu
  • O ile procent zmniejszy się poziom szkodliwego dla zdrowia dwutlenku węgla
  • Ile drzew trzeba byłoby posadzić, by osiągnąć takie zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, jakie daje kompleksowa termomodernizacja danego budynku

Dla przykładu: wykonując termomodernizację 90-metrowego domu wybudowanego w 1966 roku można zaoszczędzić aż 70% na ogrzewaniu (dokładnie 4763 zł), zanieczyszczenie pyłami PM2,5 i PM10 zmniejsza się o 80%, a poziom CO2 o 75%. Daje to równowartość rocznego posadzenia 2273 drzew. Z kolei właściciel domu 120-metrowego, wybudowanego w 1995 roku może dzięki termomodernizacji zaoszczędzić 57% dotychczasowych kosztów (3410 zł), zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza o 67% (pyły PM2,5 i PM10) i 62% (CO2), co przekłada się na równowartość rocznego posadzenia 1627 drzew.

Aplikację można pobrać za darmo ze sklepów Google Play oraz AppStore.

Źródło: ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *