Nocne Wilki? E tam! Roboty marsjańskie najadą Polskę we wrześniu

21-04-2015, 12:59

European Rover Challenge to konkurs robotów marsjańskich, który w tym roku przyciągnie rekordową liczbę drużyn, również z tak szanowanych uczelni jak Uniwersytet Yale. Impreza odbywa się w Polsce i może się okazać bardziej interesująca niż jakieś tam Nocne Wilki.

Dziennik Internautów zwykle pisze o zawodach łazików marsjańskich i nic dziwnego. Po pierwsze budowanie łazików jest czymś, w czym Polacy są naprawdę dobrzy. Poza tym w Polsce odbywa się impreza European Rover Challenge (ERC), która jest międzynarodowym konkursem o wysokim prestiżu.   

39 zgłoszonych drużyn

Organizatorzy ERC poinformowali, że w tym roku aż 39 drużyn zgłosiło się do konkursu rozgrywanego na terenie Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w woj. świętokrzyskim. Wśród zgłoszonych zespołów jest m.in. amerykański Uniwersytet Yale, wielokrotni zwycięzcy amerykańskiej edycji zawodów z Politechniki Białostockiej czy też zeszłoroczni finaliści ERC z Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Kairskiego. Zawody będą oceniane przez ekspertów z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Najwięcej zgłoszonych drużyn pochodzi z Polski (18 zespołów). Następne są Indie (5), USA (3), Bangladesz (3) i Egipt (2). Pozostałe kraje zgłosiły po jednej drużynie, a są wśród nich nawet tak odległe kraje, jak Australia i Kolumbia.

Zawody już we wrześniu

Zawody ERC odbędą się w dniach 5-6 września 2015 roku. Zadaniem zespołów jest skonstruowanie robota, który będzie rywalizował w symulowanych zadaniach nawigacyjnych, geologicznych oraz terenowych. Zawodom towarzyszy Piknik Naukowo-Technologiczny, podczas którego firmy oraz instytucje prezentują najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nauki i techniki.

Zeszłoroczna edycja wydarzenia przyciągnęła ponad 25 tysięcy widzów. Poniżej zdjęcia z tej ubiegłorocznej imprezy. Więcej zdjęć znajdziecie na stronie DI na Facebooku

European Rover Challenge

European Rover Challenge

Co dalej?

Zespoły zgłoszone do ERC 2015 czeka teraz weryfikacja nadsyłanych dokumentów technicznych konstrukcji. Oceną materiałów zajmą się specjaliści z sektora kosmicznego. W tym roku do grona jurorów dołączył m.in. szef działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz prof. Giancarlo Genta z Politechniki Turyńskiej, znany ekspert w dziedzinie robotyki. Wspierać ich będą polscy specjaliści w dziedzinie teledetekcji, nawigacji satelitarnej czy geologii planetarnej.

Zawody ERC zostaną poprzedzone konferencją biznesową Space Days Poland, której celem jest łączenie interesów sektora kosmicznego z firmami i instytucjami z różnych branż. Jeśli chcecie wiedzieć więcej o imprezie, zajrzyjcie na stronę www.roverchallenge.eu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930