Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Noc Naukowców: zagadka morderstwa i technologia Spidermana

22-09-2011, 14:49

Rozwiązywanie zagadki morderstwa przy pomocy testów DNA oraz wspinanie się po pionowych ścianach dzięki nanotechnologii - takie rzeczy będą zaprezentowane w trakcie szóstej unijnej Nocy Naukowców, która odbędzie się 23 września w ponad 320 miastach Europy.

robot sprzątający

reklama


Jutro w Krakowie przyszli detektywi będą mieli okazję, wspólnie ze specjalistami w zakresie kryminalistyki, pracować nad rozwikłaniem zagadki morderstwa przy pomocy testów DNA i profilowania psychologicznego. Wśród innych wydarzeń Nocy Naukowców należy wymienić prezentację naukowców w Nikozji (Cypr), którzy pokażą, jak wspinać się po pionowych ścianach niczym Spiderman przy użyciu technologii opartej na nanomateriałach.

Akwarium w Breście będzie scenerią dochodzenia policji w sprawie rzekomego uprowadzenia zwierzęcia. Odwiedzający pomogą zespołowi kryminalistycznemu w rozwiązaniu zagadki, badając dowody i używając zaawansowanych narzędzi badawczych. Z kolei osoby odwiedzające rzymskie planetarium będą mogły wywołać małe tornado, by sprawdzić, jak przebiegają takie zjawiska w naturze.

Szczegóły na temat imprez, jakie z okazji Nocy Naukowców mogą odbywać się w naszej okolicy, można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej.

Czytaj: SETI ma pieniądze na szukanie kosmitów

W wielu miejscach uczestnicy Nocy Naukowców będą mieli możliwość zwiedzenia placówek badawczych, które nie są zwykle ogólnodostępne, w tym laboratoriów i ośrodków badawczych. Będą mogli także, pod kierunkiem naukowców, zrobić użytek z najnowocześniejszych technologii i instrumentów, uczestniczyć w eksperymentach, konkursach i quizach, a także obserwować pokazy i symulacje.

Noc Naukowców finansowana jest w ramach unijnego programu "Działania Marie Curie" promującego mobilność, szkolenia i rozwój kariery naukowców. Zeszłoroczna edycja Nocy przyciągnęła 600 tys. osób. Od 2005 r. UE przeznaczyła 16,5 mln euro na organizację Nocy Naukowców. Przez pięć lat impreza przyciągnęła 1,5 mln odwiedzających, a kolejnych kilka milionów osób dowiedziało się o niej za sprawą kampanii informacyjnych.

Przy okazji warto przypomnieć, że w ramach strategii "Europa 2020" państwa członkowskie zobowiązały się, że do 2020 r. przeznaczą 3% swojego PKB na badania (1% ze środków publicznych i 2% z inwestycji sektora prywatnego). Aby osiągnąć ten cel, Unia musi podnieść swoje wydatki na badania, co oznaczałoby stworzenie do 3,7 mln miejsc pracy i zwiększenie rocznego PKB o niemal 800 mld euro. W roku 2009 Polska wydała na badania i rozwój zaledwie 0,68% PKB.

Czytaj: Zmazywalny e-papier może zastąpić papier (teoretycznie)


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E