Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Niszowe systemy operacyjne - prognozy 2006, cz. 3: Syllable

08-01-2006, 01:12

W poprzednich częściach mowa była o systemach wywodzących się z BeOSa i z AmigaOSa. Teraz przyszedł czas na Syllable - mały, szybki i tworzony na licencji GPL system operacyjny dla komputerów biurkowych. System jest ciągle w budowie, ale każde wydanie czyni go bardziej interesującym.

robot sprzątający

reklama


Trochę historii

Syllable jest tworzony stosunkowo krótko - bo dopiero od lipca 2002 r. Należy jednak zaznaczyć, iż była to kontynuacja prac nad innym systemem - AtheOSem (po raz pierwszy ogłoszonym w marcu 2000r.), który został porzucony przez swego autora.

Autorzy Syllable nie ukrywają, iż w swej pracy inspirują się BeOSem (podkreślają jednak przy tym, iż nie tworzą jego klonu), choć jak się okazuje nie jest to jedyny wpływ z zewnątrz. Otóż bowiem twórca wspomnianego AtheOSa twierdzi, że przygotowując interfejs graficzny wzorował się na... AmigaOSie.

Obecnie "syllabiusz" znajduje się w fazie alfa. Jak przebiegają prace nad jego rozwojem?

- W roku 2005 zakończono linię rozwojową 0.5.x mającą głównie na celu aktualizację bibliotek, narzędzi oraz usunięcie błędów i poprawki w istniejących rozwiązaniach. Zaktualizowano m.in. bibliotekę glibc do wersji 2.3.5, pojawił się zupełnie nowy Desktop (odpowiednik windowsowego pulpitu) oraz Dock (odpowiednik windowsowego paska zadań) - wymienia Andrzej "And3mD" Kilijański, twórca Polskiego Centrum Syllable oraz poświęconego alternatywnym systemom operacyjnym wortalu OSinfo - Poprawiono też wiele błędów, a sam system zyskał na stabilności.

W grudniu zeszłego roku zapoczątkowano nowy etap rozwoju - 0.6.x (ostatnia wersja to 0.6.0a). Cóż ona przyniesie?

- W kolejnych wersjach możemy spodziewać się obsługi druku (na podstawie portu CUPS), sprzętowej obsługi 3D. - mówi And3mD - Rozpoczęte też zostaną prace nad bezpieczeństwem systemu (projekt ten nazwano Syllsec). Ponadto zmieniony zostanie wygląd okienek.

Dlaczego warto kibicować?

Dzięki inspiracjom BeOSem, Syllable może stać się systemem dość wygodnym w obsłudze. Jednocześnie pod względem wymagań sprzętowych Syllable jest bardzo oszczędny (choć nie aż tak bardzo jak BeOS) - wymagane minimum to Pentium 200 oraz 32 MB RAM. Oszczędność ta wynika w dużej mierze z wykorzystania serwera aplikacji (appserver) zamiast znanego z Linuksa czy Solarisa X-Window (będącego graficznym systemem okienkowym).

Jako system plików, Syllable wykorzystuje AFS, który umożliwia zarówno odczyt, jak i zapis w systemach FAT32 (znanym z Windowsa) i EXT2 (znanym z Linuksa). Do tego należy uwzględnić wysoki stopień zgodności ze standardem POSIX.

Podsumowując, jeśli rozwój systemu nadal będzie równie dynamiczny jak obecnie, będzie można oczekiwać powstania całkiem przyjemnego w użytkowaniu systemu.


Po weekendzie, w czwartej części tekstów na temat niszowych systemów operacyjnych, mowa będzie o SkyOSie.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Więcej w tym temacie: