Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nigeria chce zakupić supertanie laptopy

26-07-2006, 11:47

Nigeryjska gazeta Vanguard poinformowała o tym, że rząd Nigerii chce zakupić tanie, stworzone w MIT laptopy OLPC. Mają one trafić do dzieci żyjących w trudnych warunkach i pomóc im w nauce - pisze VNUnet.

robot sprzątający

reklama


Zgodnie z założeniami projektu One Laptop Per Child (OLPC) cena tanich komputerów przenośnych miała wynosić 100 USD. W tej chwili udało się ją zbić do poziomu 140 USD, co i tak jest dużym osiągnięciem.

Rząd Nigerii ma podobno zakupić aż milion takich urządzeń. Na stronie projektu możemy jednak przeczytać, że produkcja ruszy, kiedy co najmniej 5 mln OLPC zostanie zamówionych. Jak dotąd chęć zakupienia tych urządzeń oprócz Nigerii deklarowały: Chiny, Indie, Brazylia, Argentyna, Egipt i Tajlandia.

Idea, jaka przyświeca projektowi OLPC, nie wszystkim wydaje się słuszna. Naukowcy z MIT chcą stworzyć komputer, który będzie nie tylko tani, ale który będzie mógł pracować w warunkach ekstremalnych (przy dużym zapyleniu) i będzie wyposażony w korbkę do wytwarzania prądu.

Laptop wyposażony będzie w procesor AMD i system Linux. Jego główną wadą będzie brak możliwości zapamiętania dużej ilości danych. Komputer będzie mógł się jednak łączyć bezprzewodowo ze szkolnym serwerem.

Intel od początku krytykował projekt i już ruszył z pracami nad własnym, tanim laptopem Eduwise za 400 USD, który będzie posiadał bardziej zaawansowane funkcje. Również Bill Gates z Microsoftu uznał, że OLPC jest zbyt ubogo wyposażony, nawet jak na warunki krajów najbiedniejszych.

Film ukazujący komputer OLPC możemy obejrzeć na blogu Silicon Valley Sleuth.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Debian na AMD64

Źródło: Vnunet