Niemiecki rząd rezygnuje z BlackBerry i iPhone'ów

10-08-2010, 11:04

Nie tylko państwa azjatyckie i arabskie mają zastrzeżenia do BlackBerry. Z tych smartfonów nie będą korzystać niemieccy ministrowie i wyżsi urzędnicy. Powodem wprowadzenia zakazu jest dramatyczny wzrost liczby cyberataków na niemieckie sieci. Tymczasem Arabia Saudyjska prawdopodobnie dogada się z RIM co do usług BlackBerry.

Urządzenia BlackBerry od dawna kojarzą się z biznesem i polityką ale rośnie liczba państw, które mają zastrzeżenia do zarządzania przepływem danych z tych urządzeń. Firma RIM ma bowiem własne centra przetwarzania SMS-ów i wiadomości przesyłanych przez komunikator.

Z tego powodu w Arabii Saudyjskiej zablokowano usługę komunikatora. Podobna blokada wraz z blokadą możliwości surfowania w internecie oraz dostępu do poczty elektronicznej ma być wprowadzona w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rozmowy z RIM na temat bezpieczeństwa smartfonów prowadzi także rząd Indii, który podobno chciał uzyskać dostęp do danych przesyłanych przez użytkowników.

>>> Czytaj: RIM: Nie zgodziliśmy się na żądania Indii odnośnie BlackBerry

Co więcej, Komisja Europejska oficjalnie udzieliła wsparcia firmom Apple oraz HTC w zakresie produkowanych przez nie smartfonów. RIM przegrała więc w wyścigu o obsługę 32 tys. unijnych urzędników.

Wczoraj agencja AFP poinformowała, że rząd Niemiec zabronił ministrom oraz wyższym urzędnikom państwowym korzystania z BlackBerry oraz iPhone'ów. Powodem mają być kwestie bezpieczeństwa. Jest to realizacja zaleceń BSI, czyli niemieckiej agencji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo IT. Zalecenie to pochodzi z ubiegłego roku, ale dopiero teraz zwrócono na nie uwagę w związku z blokadami BlackBerry w innych krajach (źródło: AFP, German ministers told to avoid BlackBerrys, iPhones).

Niemiecki Minister Spraw Wewnętrznych Thomas de Maiziere powiedział dziennikowi Handelsblatt, że infrastruktura BlackBerry to system zamknięty będący w posiadaniu jednej firmy, a standardy dostępu muszą być określane przez rząd. Dodał, że w ostatnim czasie w Niemczech zauważono zwiększoną liczbę cyberataków, szczególnie na sieci rządowe (zob. Handelsblatt, Hacker-Angriffe alarmieren Innenminister).

Nieco lepsze dla RIM nowiny napływają z Arabii Saudyjskiej. Jak podaje BBC, możliwe jest porozumienie kanadyjskiej firmy z władzami tego kraju. Przewiduje ono ustawienie nowego serwera w Arabii Saudyjskiej, który będzie obsługiwał wiadomości wysyłane przez komunikator BlackBerry. Podobno trwają testy rozwiązania i negocjowane są ostatnie szczegóły umowy. Porozumienie może pomóc firmie RIM w rozwiązaniu problemów w innych krajach (zob. BBC, Saudi accord to prevent ban on Blackberry 'in sight').

>>> Czytaj: W USA podglądają BlackBerry


Źródło: AFP, BBC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930