Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nielegalny napęd kryptokoparek

28-11-2018, 20:41

Cyberprzestępcze kopanie kryptowaluty w 2018 roku przybrało na sile. Liczba ataków związanych z tym obszarem wzrosła o ponad 83%. Według ekspertów do gorączki wydobywania kryptowaluty przyczyniła się głównie instalacja i wykorzystywanie nielicencjonowanego oprogramowania.

W 2018 roku cyberprzestępcze kopanie kryptowaluty wzięło górę nad głównym zagrożeniem ostatnich kilku lat: oprogramowaniem ransomware blokującym dostęp do danych dla okupu. Liczba użytkowników internetu zaatakowanych przez szkodliwe kryptokoparki odnotowywała wzrost w pierwszej połowie roku, osiągając najwyższą wartość w marcu (miesięcznie atakowanych było około 1,2 miliona użytkowników).

Eksperci z Kaspersky Lab zbadali ekonomiczne tło nagłej „gorączki” kopania cyberwaluty, aby dowiedzieć się, co determinowało globalny rozkład tego zagrożenia. Przeanalizowano krajobraz legislacyjny dotyczący kryptowaluty, ceny elektryczności w 10 krajach najczęściej atakowanych przez koparki oraz główne kanały infekcji dla popularnych rodzin szkodliwego oprogramowania.

Z analizy wynika, że ani przepisy dotyczące kryptowaluty, ani koszt energii nie wpływają istotnie na rozprzestrzenianie szkodliwego oprogramowania kryptograficznego. Jednak badanie rodzin szkodliwego oprogramowania sugeruje, że urządzenia były w większości infekowane poprzez podstępne nakłanienie użytkowników do instalowania nielegalnie skopiowanego oprogramowania i uzyskiwania dostępu do nielicencjonowanych treści.

Kluczowe wyniki przedstawione w raporcie Kaspersky Lab

  • Łączna liczba użytkowników, którzy zetknęli się z kryptokoparkami, wzrosła o ponad 83%: z 2 726 491 w 2017 r. do 5 001 414 w 2018 r.
  • Wzrósł również udział wykrytych kryptokoparek w łącznej liczbie wykrytych szkodliwych programów: z 5% w 2017 r. do 8% w 2018 r.
  • Ponad pięciokrotny wzrost odnotowała liczba użytkowników, którzy zetknęli się z mobilnymi kryptokoparkami: z 1 986 w 2017 r. do 10 242 w 2018 r.

Źródło: Kaspersky Lab Polska


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. Samsung



fot. HONOR