Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Niechciane zdjęcie? Nasza-Klasa nie pomoże

12-02-2008, 13:31

Ktoś umieścił Twoją fotografię w Naszej-Klasie bez pozwolenia? Jeśli osoba ta sama nie zgodzi się na jej usunięcie, doprowadzenie do skasowania go z zasobów serwisu może okazać się skomplikowane i czasochłonne.

Ogromna popularność serwisu Nasza-Klasa.pl niesie ze sobą niestety niebezpieczeństwo rozmaitych nadużyć związanych z nieodpowiedzialnym korzystaniem z niego przez internautów. W styczniu głośno było o kontroli portalu przeprowadzonej przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO), który stwierdził, że jego użytkownicy nie zdają sobie sprawy z zagrożeń związanych z pochopnym udostępnianiem prywatnych informacji.

NIEPOŻĄDANA "SŁAWA"

W ostatnim czasie do redakcji Dziennika Internautów trafiło kilka zgłoszeń dotyczących naruszenia prawa do prywatności przez innych użytkowników serwisu. W ramach własnych, bądź klasowych galerii opublikowali oni zdjęcia innych osób, bez ich wiedzy, ani zgody, na których nie zawsze przedstawieni byli w okolicznościach nadających się do publicznej prezentacji.

O tym, że nasz wizerunek w Sieci zyskuje coraz bardziej na znaczeniu (również w kwestiach zawodowych), pisaliśmy na naszych łamach DI kilka miesięcy temu.

Przepisy prawne odnośnie publikacji fotografii są dość jednoznaczne. W art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych czytamy, iż

Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie". Konieczności tego typu zgody nie ma w przypadku "osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych", bądź "osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Kwestię podstaw prawnych omówiono szerzej na łamach serwisu Vagla.pl Prawo i Internet.

EKSPERYMENT

Mimo kilkukrotnego zgłaszania przez pokrzywdzonych Czytelników nadużycia za pośrednictwem udostępnionej na stronie funkcji, zespół administratorów N-K długo nie reagował. Postanowiliśmy zatem sami sprawdzić, jak wygląda procedura rozpatrywania wniosku z prośbą o usunięcie fotografii.

Znaleźliśmy w serwisie kilka fotografii redaktora umieszczone w profilu przez znajomą ze szkolnych czasów. W połowie stycznia 2008 r. wysłaliśmy zgłoszenie korzystając z linku "Zgłoś nadużycie" pod wybranymi zdjęciami, informując o publikacji zdjęć bez zgody osoby na nim występującej. Wiadomość ta została podpisana imieniem i nazwiskiem, zawierała także adres e-mailowy w razie pytań zwrotnych.

Dwa dni później skorzystaliśmy dodatkowo ze specjalnego formularza kontaktowego na stronie Nasza-Klasa.pl, w którym wyodrębniono nawet specjalną kategorię nadużycia: "Ktoś umieścił zdjęcie na którego umieszczenie nie wyrażam zgody". Zgodnie z sugestią, podaliśmy dokładne odnośniki do niepożądanych zdjęć, zostawiając także w tym przypadku dane osobowe i kontakt zwrotny.

1  2 3  - 

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Następny artykuł » zamknij

Źródło: własne, Vagla.pl