Niebezpieczne pliki w akcji - znacznie wzrosła liczba backdoorów

06-12-2018, 02:04

Spośród wszystkich nowych niebezpiecznych plików wykrytych w 2018 roku najbardziej zwiększyła się liczba trojanów otwierających tylne furtki w systemach, czyli tzw. backdoorów (o 44%) oraz oprogramowania ransomware (o 43%) - jak zauważają eksperci firmy z branży cyberbezpieczeństwa po przeprowadzeniu ewaluacji.

Łącznie, każdego dnia przez dziesięć pierwszych miesięcy roku technologie bezpieczeństwa Kaspersky Lab przetwarzały 346 000 nowych szkodliwych plików. Liczba i zróżnicowanie nowych szkodliwych plików wykrywanych każdego dnia dość dobrze określa zainteresowania cyberprzestępców, zajmujących się tworzeniem i rozprzestrzenianiem szkodliwego oprogramowania. Podczas gdy w 2011 r. technologie firmy wykrywały dziennie 70 000 nowych plików, w 2017 roku liczba ta wzrosła pięciokrotnie — do 360 000.

Wiaczesław Zakorzewski, szef działu badań dot. zwalczania szkodliwego oprogramowania, Kaspersky Lab zauważa, że w 2018 roku miał miejsce niewielki spadek liczby nowych szkodliwych programów wykrywanych każdego dnia. Z jednej strony może to oznaczać, że cyberprzestępcy są zainteresowani ponownym wykorzystywaniem starego szkodliwego oprogramowania, które okazało się skuteczne, zaś z drugiej strony wzrost liczby wykrywanych backdoorów i programów ransomware pokazuje, że atakujący nieustannie poszukują nowych sposobów złamania zabezpieczeń urządzeń ofiar i zarobienia na tym pieniędzy. Niesłabnące zainteresowanie oprogramowaniem ransomware i jego nieustanny rozwój stanowi ostrzeżenie, aby zachować czujność – zarówno przed istniejącymi, znanymi cyberzagrożeniami, jak i tymi nowymi, których jeszcze nie widzieliśmy. 

W celu zapewnienia sobie ochrony eksperci zalecają następujące działania:

  • Bądź czujny i nie otwieraj podejrzanych plików lub załączników pochodzących z nieznanych źródeł.
  • Nie korzystaj z aplikacji z niezaufanych źródeł.
  • Nie klikaj żadnych odsyłaczy otrzymywanych z nieznanych źródeł oraz podejrzanych reklam online.
  • Twórz mocne hasła i pamiętaj, aby je regularnie zmieniać.
  • Zawsze instaluj aktualizacje. Niektóre z nich mogą zawierać łaty na krytyczne luki w zabezpieczeniach systemu i aplikacji.
  • Ignoruj wiadomości, w których nadawca prosi Cię o wyłączenie systemów bezpieczeństwa dla oprogramowania pakietu Office lub oprogramowania antywirusowego.
  • Stosuj rozwiązanie zabezpieczające dostosowane do typu posiadanego systemu oraz urządzeń.

Źródło: Kaspersky Lab


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930