Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Nie tylko kredyt - sposoby na sfinansowanie biznesu

02-09-2018, 05:02

Kredyty bankowe, dotacje, fundusze pożyczkowe, dotacje i inne tradycyjne sposoby finansowania pomysłów na działalność biznesową mają dziś nowego konkurenta. ICO jest formą inwestowania w początkujące firmy. Specyfika tej metody polega na wykorzystaniu technologii blockchain znanej dzięki kryptowalutom.

mat partnera

Pomysły na działalność gospodarczą dość często chodzą w parach z niedostatkiem środków. Wielu początkujących przedsiębiorców bądź takich, którzy dopiero marzą o założeniu własnej firmy, zmaga się z podobną trudnością - brakuje im pieniędzy. Gdy realizacja biznesowych planów wykracza poza środki własne, pozostają dwa wyjścia: sięgnąć po to, co oferuje rynek, albo odłożyć plany na później.

Kredyt nie dla każdego

Ekonomiści i ludzie z biznesowego środowiska są dość zgodni, że dziś nie brakuje pieniędzy oraz źródeł finansowania. Banki wprost konkurują o klientów. Stawiają jednak wymagania, które wiążą się z kwestią poniesienia ryzyka. Wielu powstającym firmom nie udaje się przetrwać trzech początkowych lat. W branży gastronomicznej na tym etapie upada większość, czyli blisko 80 procent przedsięwzięć. Dlatego banki podchodzą do nowych firm ostrożnie.

Zamiast wielkich kredytów na otwarcie działalności młodym przedsiębiorcom można polecić do rozważenia starą angielską zasadę bootstrappingu. - Proponuję opierać się na tym, co się ma pod ręką i bazować na własnym kapitale. Żeby dojść do sukcesów w biznesie, wcale nie trzeba startować w wielkiej, nowoczesnej siedzibie i z liczną załogą. Bill Gates zaczynał przecież w garażu - podpowiada Piotr Kiciński, wiceprezes spółki Cinkciarz.pl.

Spółka Cinkciarz.pl, startując na wymagającym rynku fintech wyłącznie w oparciu o własny kapitał, odniosła sukces. Dziś należy do grona największych firm w Polsce pod względem wysokości przychodów oraz do najbardziej znanych marek w kraju. Na portalu Cinkciarz.pl klienci mogą skorzystać nie tylko z usługi internetowej wymiany walut: https://cinkciarz.pl/, ale także z usług płatności, przekazów pieniężnych czy uzyskać dostęp do transakcji Forex.

Crowdfunding - odkrywasz karty i nie wiesz, co dalej

W dobie portali społecznościowych rozwinęła się metoda crowdfundingu, chociaż fundamenty tej formy gromadzenia kapitału dawała już w XVIII w. subskrypcja. Dziś jednak poprzez sieć internetową można przedstawić światu i wypromować swój - najlepiej innowacyjny - pomysł na biznes, a następnie zachęcić inwestorów, by zaangażowali swoje pieniądze w rozpoczęcie i rozwój opisanej działalności.

Oczywiście, w przypadku projektów biznesowych inwestorzy wykładają pieniądze, licząc na zysk. Zgłaszający projekt musi się zatem wziąć pod uwagę, że podobnie, jak w przypadku kredytu bankowego, będzie musiał spłacić dług z nawiązką, nawet jeśli dzięki crowdfundingowi zbierze kapitał szybciej, łatwiej i nie będzie musiał się troszczyć o kryteria, które stałyby się kluczowe dla instytucji bankowej.

Crowdfunding cechuje jednak co najmniej jedna istotna wada. Trzeba się otworzyć i podzielić swoim pomysłem na biznes przed ew. konkurencją. O ile pomysł okaże się trafiony, to zanim zainteresują się nim inwestorzy, ktoś może ubiec pomysłodawcę i skorzystać z jego planu.

ICO, czyli kryptowalutowa formuła na biznes

Młode firmy, przedstawiając swój “white paper” zbierają kapitał. Robią to poprzez sprzedaż tokenów, którymi inwestorzy mogą później handlować. W zamian za tokeny młode firmy otrzymują kryptowaluty, które zamieniają na pieniądze tradycyjne i wydają na rozwój biznesu. Tak pokrótce brzmi wyjaśnienie, czym jest Initial Coin Offering ICO) - publiczna metoda finansowania biznesu oparta na technologii kryptowalut.

Metoda ICO niesamowicie szybko zyskuje ogromną popularność. Korzystają na tym start-upy, jednak ciekawsza jest druga strona medalu. Dzieje się tak głównie dlatego, że ICO może zwracać się inwestorom ponadprzeciętnie. Naukowcy z Boston College wyliczyli, że poddana analizie grupa ICO dała inwestującym średnie zyski na poziomie 179 procent, i to w zaledwie niespełna trzytygodniowym okresie czasu.

Rośnie także liczba i zakres finansowanych metodą ICO przedsięwzięć biznesowych. Z badania firmy doradczej PwC wynika, że przez zaledwie pięć miesięcy 2018 r. przeprowadzono 537 ICO, czyli niemal tyle samo, ile przez cały ubiegły rok - 552.

Warto wiedzieć, że światowym centrum ICO stały się Stany Zjednoczone. Tu w ub.r. zrealizowano 87 ICO, natomiast od stycznia do maja br. było ich już 56.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:












Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy