Nie daj się naciągnąć na fałszywą e-fakturę za prąd

24-06-2016, 15:21

Nawet 1,5 tys. zł do zapłacenia – tyle żądają od ofiar przestępcy, którzy podszywają się pod dostawców energii i rozsyłają fałszywe e-faktury za prąd. Uderzają już nie tylko w osoby prywatne. Na cel obrali też firmy. Kliknięcie linka w mailu może zainfekować komputer wirusem.

- Otrzymujemy od 100 do 300 informacji o fałszywych e-fakturach dziennie – podaje w rozmowie z serwisem infoWire.pl Agnieszka Szczekała, rzecznik prasowy PGE Obrót S.A. Sumy na dokumentach są wysokie, zbliżone do kwot, które zwykle płacą firmy. Co więcej, kliknięcie linka podanego w e-mailu może zawirusować niezabezpieczony komputer i utrudnić pracę firmy na wiele godzin. Sprawą zajmuje się już prokuratura - zapewnia przedstawicielka operatora.

Przedsiębiorcy i zwykli użytkownicy powinni upewnić się, że wdrożyli wszelkie możliwe środki bezpieczeństwa komputerowego.

Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed internetowymi przestępcami:

Pobierz darmowy Niezbędnik DI: Firma bezpieczna w internecie (PDF). Nie tylko dla firm!

- Czytajmy uważnie korespondencję, którą dostajemy. Jeśli mamy wątpliwości co do autentyczności faktury, upewnijmy się, czy jako klienci PGE wyraziliśmy zgodę na otrzymywanie tego typu dokumentów drogą elektroniczną. Możemy również zadzwonić na infolinię dostawcy energii – radzi rzeczniczka PGE.

Warto również pamiętać, że prawdziwa e-faktura przychodzi zgodnie z okresem rozliczeniowym. Jest dołączana do e-maila w formacie PDF, a jej odczytanie nie wymaga przekierowania do innej strony. Nie klikajmy więc w żadne linki! Zwróćmy także uwagę na adres, z którego został wysłany e-mail.

Więcej o bezpiecznym korzystaniu z poczty e-mail znajdziecie w bezpłatnym Niezbędniku DI, przygotowanym wspólnie z ekspertami od bezpieczeństwa z firmy Microsoft, która jest partnerem merytorycznym wydania.


Źródło: informacja prasowa
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy