Newscoop - nowy, darmowy CMS dla mediów

04-02-2011, 13:58

Zarządzanie wieloma autorami, geolokalizacja z intuicyjnym interfejsem, szybkość oraz administracja z myślą o profesjonalnych dziennikarzach - to cechy Newscoop 3.5, opublikowanego niedawno systemu zarządzania treścią, który został opracowany specjalnie dla mediów i jest dostępny do pobrania za darmo. CMS jest dziełem organizacji Sourcefabric wspierającej dziennikarzy poprzez udostępnianie narzędzi wolnego oprogramowania.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Sourcefabric to organizacja nowa, ale budowana na bazie 10 lat doświadczenia w rozwoju oprogramowania. Jej zespół liczący ponad 30 osób jest ulokowany w trzech biurach oraz licznych przedstawicielstwach. Sourcefabric zatrudnia tylko osoby, które miały styczność z dziennikarstwem. W ten sposób organizacja upewnia się, że tworzone oprogramowanie pasuje do potrzeb mediów.

Sourcefabric dostarcza rozwiązania dla różnych rodzajów mediów. Wszystkie produkty mogą ze sobą współpracować. Zestaw medialny składa się z: 

  • Newscoop - to otwarty system zarządzania treścią dla profesjonalnych dziennikarzy (CMS),
  • Airtime - oprogramowanie dla radia - planowanie oraz zdalne zarządzanie radiostacją,
  • Superdesk - newsroom online i zarządzanie pracą redakcji (w przygotowaniu).

Sourcefabric informuje, że jest jeszcze czwarty element układanki, obecnie w trakcie rozwoju. Zostanie on ogłoszony w połowie 2011 roku.

Narzędzia od Sourcefabric są darmowe. Każdy może je pobrać, aby uruchomić własny serwis lub rozgłośnię.

- Sourcefabric powstało w kwietniu 2010 roku, dzięki hojnej dotacji prywatnej, która pozwala nam spokojnie planować nasze działania dziś i w przyszłości - powiedział Dziennikowi Internautów Sava Tatic, Dyrektor Zarządzający Sourcefabric. - Pomimo tego już teraz oferujemy płatne wsparcie oraz inne usługi, które będą intensywnie promowane w nadchodzących miesiącach, np. Sass od Sourcefabric.

>>> Czytaj: Ruszył OpenLeaks, serwis dezerterów z Wikileaks (wideo)

Dzięki narzędziom Sourcefabric każdy może uruchomić własny serwis. Sava Tatic stwierdził, że np. Newscoop radzi sobie dobrze na normalnych pakietach hostingowych. Osoby o większych ambicjach mogą skorzystać z dedykowanego  serwera za 200-250 złotych miesięcznie, który powinien spokojnie obsłużyć ruch na poziomie 40 tys. unikalnych użytkowników dziennie. Można zlecić Sourcefabric hostowanie swojego projektu, choć nie jest to konieczne.

- Newscoop jest opracowywany "przez dziennikarzy dla dziennikarzy". Od samego początku (jeszcze pod nazwą Campsite), od 1999 roku, adresowany był do konkretnych potrzeb wydawców, redaktorów i dziennikarzy i "mówił" językiem, który oni rozumieją. Nigdy nie było w nim: postów, obiektów, książek czy węzłów, tylko: artykuły, zdjęcia, wydania, sekcje lub kategorie tematyczne (...) Poza główną filozofią, zarządzanie wieloma autorami, pełna wielojęzykowość, wbudowany paywall oraz wydania (numer pierwszy, drugi etc.) wyróżniają nas od innych - dodaje Sava Tatic.

Nowy Newscoop

Opublikowanym ostatnio narzędziem jest Newscoop 3.5. Ta wersja oprogramowania jest przede wszystkim szybka, ale posiada też tak ważne funkcje, jak zarządzanie wieloma autorami. Artykuły specjalne czy eseje mają z reguły kilku autorów. Newscoop pozwala przypisać ich (albo edytorów czy fotografów) do wybranego tekstu i zarządzać ich bio, zdjęciami oraz informacjami w jednym miejscu.

CMS wspiera również łatwe czytanie długich artykułów, wprowadza specjalny panel administracyjny dla dziennikarzy, nowe szablony oraz znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa. Kolejna wersja - 4.0 - zostanie opublikowana w połowie 2011 roku.

Geolokalizacja to kolejna ważna nowość. Intuicyjny interfejs pozwala dziennikarzom załączyć jedną lub więcej lokalizacji do artykułu poprzez proste zaznaczenie punktu na wybranej mapie lub wprowadzenie współrzędnych GPS. Newscoop wspiera Mapy Google, Mapquest oraz Open Street Map.

Newscoop wspiera również łatwe czytanie długich artykułów, wprowadza specjalny panel administracyjny dla dziennikarzy, nowe szablony oraz znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa. Kolejna wersja - 4.0 - zostanie opublikowana w połowie 2011 roku.

Więcej informacji nt. Newscoop można znaleźć na stronie newscoop.sourcefabric.org

Media, które już korzystają z narzędzi Sourcefabric, to m.in. El-faro, pierwsza gazeta online w Ameryce Południowej (www.elfaro.net); Transitions Online (tol.org), magazyn poświęcony państwom postkomunistycznym; elPeriodico (elperiodico.com.gt), największa gazeta w Gwatemali; Fluter.de, berliński magazym poświęcony młodzieży, Netgazeti.ge, jeden z głównych portali w Gruzji.

>>> Czytaj: Złe wieści dla Murdocha - The Daily można czytać za darmo w sieci


Następny artykuł » zamknij

Kocham Cię jak e-rlandię

Źródło: Sourcefabric


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.