Pod względem złożoności stosowanych technik grupa Equation wyprzedza wszystko, co zostało dotychczas wykryte. Działa zresztą od niemal dwóch dekad. „Stuxnet, I am your father” - mógłby prawdopodobnie stwierdzić wykorzystywany przez tę grupę robak Fanny.
reklama
W Dzienniku Internautów opisywaliśmy już grupę Equation - zob. Cyberszpiedzy infekowali firmware twardych dysków. Czy to znów NSA? Dziś podajemy kolejne szczegóły.
Według badaczy z Kaspersky Lab grupa Equation jest unikatowa niemal pod każdym względem swojej aktywności. Wykorzystuje profesjonalne, bardzo zaawansowane oraz kosztowne narzędzia do infekowania ofiar, kradzieży danych i ukrywania aktywności. Dodatkowo atakujący stosują metody szpiegowskie do dostarczania szkodliwych programów do atakowanych organizacji.
Do infekowania swoich ofiar grupa Equation stosuje potężny zestaw „implantów” (trojanów), łącznie z następującymi narzędziami: EquationLaser, EquationDrug, DoubleFantasy, TripleFantasy, Fanny oraz GrayFish (nazwy zostały nadane przez badaczy z Kaspersky Lab). Bez wątpienia aktywnie wykorzystywanych jest jednak więcej takich implantów.
Eksperci z Kaspersky Lab zdołali przejąć dwa moduły pozwalające na modyfikowanie oprogramowania systemowego (ang. firmware) dysków twardych kilkunastu popularnych producentów. Jest to prawdopodobnie najpotężniejsze narzędzie w arsenale grupy Equation, a zarazem pierwszy znany szkodliwy program zdolny do bezpośredniego infekowania oprogramowania dysków twardych.
Poprzez modyfikację oprogramowania dysku twardego atakujący osiągają dwa cele:
Kolejnym elementem wyróżniającym grupę Equation jest wchodzący w skład jej arsenału robak Fanny. Jego głównym przeznaczeniem jest poznawanie struktury niedostępnych (odizolowanych) sieci komputerowych i wykonywanie w nich własnych poleceń. W tym celu atakujący wykorzystują unikatowy mechanizm kontroli oparty na nośnikach USB.
Zainfekowane nośniki USB posiadają ukryty obszar przechowywania danych i po podłączeniu ich do komputerów odciętych od internetu zaczynają gromadzić informacje o dostępnych zasobach (np. struktura sieci lokalnej, udostępnione zasoby itp.). Dane te są przekazywane do cyberprzestępców, gdy taki nośnik zostanie podłączony do komputera zainfekowanego robakiem Fanny i posiadającego połączenie z internetem. Posiadając takie informacje, atakujący mogą wykonywać własne polecenia w odizolowanych sieciach – wystarczy, że zapiszą odpowiednie procedury w ukrytym obszarze zainfekowanego nośnika USB i zaczekają, aż zostanie on podłączony do jednego z komputerów.
Atakujący stosują nietypowe metody do infekowania swoich ofiar – nie tylko przez internet, ale także w świecie fizycznym. W tym celu przechwytują rozmaite zasoby i podmieniają je na własne, „wzbogacone” o szkodliwe programy. Przykładem może być atak na uczestników konferencji naukowej w Houston – po powrocie do domu niektórzy naukowcy otrzymali płyty CD z materiałami konferencyjnymi, zawierające dodatkowo mechanizm instalujący implant DoubleFantasy – składnik arsenału grupy Equation. Sposób, w jaki cyberprzestępcy przechwycili te płyty CD, pozostaje do dzisiaj nieznany.
Badacze z Kaspersky Lab wykryli poszlaki wskazujące na interakcję grupy Equation z innymi organizacjami cyberprzestępczymi, stojącymi za operacjami Stuxnet i Flame. Członkowie grupy Equation mieli dostęp do pewnych ataków zero-day (dla których w momencie ataku nie istniały łaty), zanim zostały one wykorzystane w kampaniach Stuxnet i Flame, a w pewnych okolicznościach grupy te wymieniały się technikami infekowania.
Na przykład, w 2008 r. robak Fanny wykorzystywał dwa ataki zero-day, które zostały zastosowane w Stuxnecie dopiero w czerwcu 2009 r. i marcu 2010 r. (zob. Securelist, A Fanny Equation: "I am your father, Stuxnet").
Grupa Equation wykorzystuje ogromną infrastrukturę, obejmującą ponad 300 domen i ponad 100 serwerów sterujących. Serwery są zlokalizowane w wielu krajach, łącznie ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Włochami, Niemcami, Holandią, Panamą, Kostaryką, Malezją, Kolumbią i Czechami.
Od 2001 r. grupa Equation infekowała tysiące, a być może nawet dziesiątki tysięcy ofiar w ponad 30 krajach. Do ofiar należały m.in.:
Eksperci z Kaspersky Lab zaobserwowali siedem exploitów wykorzystywanych przez grupę Equation. Przynajmniej cztery z nich były w użytku, gdy nie istniały jeszcze łaty pozwalające ich unikać. Dodatkowo zaobserwowano wykorzystanie nieznanych exploitów wykorzystujących luki w przeglądarce Firefox 17.
Na etapie infekcji atakujący mogą wykorzystywać exploity jeden po drugim, jednak eksperci zauważyli, że stosowane są maksymalnie trzy z nich: jeżeli pierwszy zawiedzie, uruchamiany jest drugi, a następnie – w razie potrzeby – trzeci. Gdy wszystkie trzy będą nieskuteczne, dany system nie jest infekowany.
Pełny raport poświęcony analizie grupy Equation jest dostępny w języku angielskim na stronie Kaspersky Lab.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|