Musiały minąć cztery miesiące, by do użytkowników w całej Polsce - zamiast oszukańczych wiadomości rzekomo od Poczty Polskiej - zaczęły docierać e-maile od największego z jej konkurentów, czyli InPostu, również sfałszowane.
reklama
Niecałe dwa tygodnie temu informowaliśmy w Dzienniku Internautów o nawiązaniu współpracy pomiędzy Allegro a InPostem. Może to właśnie ta współpraca zwróciła uwagę cyberprzestępców, teraz jesteśmy bowiem świadkami zmasowanej kampanii spamowej wykorzystującej wizerunek drugiej z wymienionych firm - ostrzegają analitycy G DATA SecurityLabs.
Poniżej zamieszczamy fałszywą wiadomość o czekającej na odbiór paczce, która dotarła do redakcyjnej skrzynki pocztowej:
W obu przypadkach wiadomość nosi tytuł „Paczkomaty InPost - PACZKA CZEKA NA ODBIÓR”, ta sfałszowana jest jednak wysyłana z adresu dostawy@inpost.pl, podczas gdy w usłudze Paczkomaty oferowanej przez firmę InPost adres nadawcy ma postać info@paczkomaty.pl.
Warto także zwrócić uwagę na numer paczki - oryginalny składa się z 24 cyfr, w sfałszowanym powiadomieniu zetkniemy się z błędnym 23-cyfrowym formatem. Esencją powiadomień od InPostu jest jednak 6-cyfrowy kod umożliwiający odebranie przesyłki w paczkomacie. Przestępcy postanowili go wykorzystać jako przynętę - z treści oszukańczej wiadomości wynika, że istotny dla klienta kod znajduje się w załączniku (sic!). Warto pamiętać, że InPost przesyła go zawsze w treści e-maila.
W naszym przypadku załącznik nosił nazwę List_Przewozowy_14_11_2014_INPOST.doc - efekt jego skanowania za pomocą usługi VirusTotal można zobaczyć poniżej. Zagrożenie jest wykrywane przez 12 antywirusów spośród 53 dostępnych.
Umieszczone w tym pliku makro umożliwia pobranie złośliwego programu pod nazwą orrcxa9av.exe, który jest hostowany na przejętej przez cyberprzestępców, nieużywanej już stronie jednej z gminnych spółek zajmujących się gospodarką komunalną. Program ten prawdopodobnie służy do wykradania danych logowania do różnych serwisów, w tym bankowych.
Nie jest to oczywiście pierwszy tego typu atak, nie należy też oczekiwać, że twórcy szkodliwego oprogramowania zaprzestaną podobnych działań - podszywanie się pod znane marki jest ich ulubionym trickiem. Pod koniec października informowaliśmy w Dzienniku Internautów o fałszywych e-fakturach od firmy Play, wcześniej podobne przesyłki otrzymywali klienci Vectry i UPC. Warto też wspomnieć o podejrzanych e-mailach rzekomo od Poczty Polskiej, a także o powiadomieniach dotyczących wpisania do Krajowego Rejestru Długów.
Według ekspertów z G DATA za najnowszą kampanią spamową mogą stać te same osoby, co w ostatnim z wymienionych przypadków. Świadczą o tym dane dotyczące autora załączanego pliku oraz wykorzystywana do uwiarygodnienia treści personalizacja samego e-maila.
Czytaj także: Przesyłka kurierska z wirusem - jak zawczasu rozpoznać zagrożenienie
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|