Jeśli Twój prywatny monitoring będzie obejmował przestrzeń publiczną, będzie obowiązek zamieszczenia odpowiedniej tablicy. MSW przedstawiło nową wersję założeń do ustawy o monitoringu.
reklama
Nie od dziś mówi się o tym, że w Polsce brakuje przepisów regulujących monitoring. Sprawia to, że kamery wizyjne umieszczają wszyscy, gdzie chcą i jak chcą. Nie wiadomo, jakie prawa mają osoby kontrolowane i nie wiemy, czy monitoring prowadzony za nasze pieniądze jest w ogóle potrzebny i opłacalny. Ta kwestia była podnoszona wielokrotnie, m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich.
W grudniu ubiegłego roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wreszcie przedstawiło projekt założeń Ustawy o monitoringu wizyjnym. Od tego czasu minęło ponad pół roku i co się stało? Projektu ustawy nadal nie ma, ale powstała nowa wersja założeń. Dokument można znaleźć na stronie MSW oraz we wklejce pod tym tekstem.
Nowa wersja założeń uwzględnia więcej szczegółów niż wersja z grudnia. To, co od razu rzuca się w oczy, to kwestia monitoringu prywatnego. W tym projekcie założeń wyraźnie zaznaczono, że regulacje ustawy nie będą dotyczyć osób fizycznych, które prowadzą monitoring wizyjny w celach prywatnych, a jego zasięg obejmuje wyłącznie obszar będący prawnie w ich dyspozycji.
Wyjątek będzie dotyczył sytuacji, gdy monitoring prywatny będzie obejmował fragment otwartej przestrzeni publicznej. Wówczas jego użytkownicy będą zobowiązani do zamieszczenia tablicy informacyjnej z piktogramem. Ten sam obowiązek trzeba będzie spełnić, gdy przestrzeń prywatna nie będzie jakoś wyraźnie odgrodzona od publicznej.
Niestety wciąż nie wiadomo, jak traktować rejestratory samochodowe, a to bardzo ciekawy problem.
Ochroniarz przy monitoringu - fot. z Shutterstock.com
Ponadto projekt założeń obejmuje monitoring otwartej i zamkniętej przestrzeni publicznej. Te kwestie ujęto zresztą w poprzednim projekcie.
Monitoring będzie oczywiście podlegał pewnym zasadom i ograniczeniom.
W nowej wersji założeń również uwzględniono wprowadzenie funkcji administratora systemu monitoringu wizyjnego, który będzie odpowiadał za zapewnienie ochrony odbieranego, rejestrowanego, odtwarzanego lub przetwarzanego obrazu. Będzie musiał zabezpieczyć obraz przed udostępnieniem osobom nieupoważnionym, zmianą, utratą lub zniszczeniem obrazu itd. Administratorzy będą prowadzić także ewidencję osób upoważnionych do dostępu do systemu monitoringu wizyjnego oraz rejestr udostępnień nagranych materiałów.
Administratorzy systemów zainstalowanych w otwartej przestrzeni publicznej będą zobowiązani do prowadzenia corocznej statystyki zdarzeń dotyczących naruszeń bezpieczeństwa ujawnianych za pośrednictwem systemów.
Osoby zainteresowane szczegółami mogą zajrzeć do nowej wersji założeń, których kopię zamieszczamy poniżej.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|