Prawo pocztowe kładące kres monopolowi Poczty Polskiej zostało przyjęte przez Senat bez poprawek. Poczta Polska, widać, ma tego świadomość, bo ogłosiła wprowadzenie ciekawych udogodnień dla klientów indywidualnych.
reklama
Poczta Polska S.A. poinformowała wczoraj, że twardo przygotowuje się do konkurowania na wolnym rynku usług pocztowych. Do tej pory wprowadzono nowe produkty dla firm, szczególnie tych internetowych, ale to nie koniec.
- Jesteśmy już na takim etapie zmian w funkcjonowaniu Poczty, że możemy zaproponować nowe usługi dla klientów indywidualnych. W 2013 roku wprowadzimy awizo przez SMS (...) Otworzymy również pierwsze 50 samoobsługowych placówek, w których można będzie odebrać listy polecone i nadać przesyłki – mówi Janusz Wojtas, Członek Zarządu Poczty Polskiej.
fot. Roland Tanglao
Poczta Polska pracuje też nad wdrożeniem placówek nowego typu. Będą one zbudowane z łatwo dających się dopasować modułów – listowego, paczkowego i bankowego. Pierwsze punkty tego typu pojawią się w najbliższych tygodniach. Do końca 2013 roku Poczta Polska zbuduje minimum 50 tego typu placówek.
- 40 tysięcy naszych pracowników bierze udział w największym w Europie programie szkoleniowym, dzięki któremu poprawi się jakość obsługi w oddziałach. Upraszczamy również cenniki listów zwykłych i poleconych nadawanych w trybie ekonomicznym i priorytetowym – dodaje Janusz Wojtas.
Kolejną nowością ma być tabela opłat, która będzie bardziej przejrzysta. Na listy krajowe, nadawane jako ekonomiczne do 350 g, będzie obowiązywała jedna cena - 1,60 zł (dotychczasowe ceny 1,55-1,90 zł). W przypadku listów poleconych do 350 g (tryb ekonomiczny) cena wyniesie 3,80 zł (ceny obecne to 3,75-4,10 zł). Zmiany wchodzą w życie już 1 stycznia 2013 roku.
Poczta Polska informuje też, że wspólnie z Bankiem buduje sieć 1000 placówek (640 pocztowych stref finansowych i 360 mikrooddziałów Banku Pocztowego). Przeszkolono już 4 tys. agentów, a docelowo ma ich być 10 tys.
To niezwykłe, jak stymulująco może działać na monopolistę uwolnienie rynku, choć Dziennik Internautów pisał o tym, że nie wszyscy uważają nowe Prawo pocztowe za prawdziwie liberalne.
Na nowym rynku pocztowym pewne przywileje zachowa tzw. operator wyznaczony, który będzie miał prawo obsługiwać skrzynki oddawcze na wsiach i tylko jego przesyłki rejestrowane będą miały moc dokumentów urzędowych. Z drugiej strony ten operator będzie miał pewne obowiązki i przez następne trzy lata będzie to Poczta Polska. Więcej na ten temat w tekście pt. Monopol Poczty Polskiej - on wreszcie znika czy nie?
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|