Skąd wziąć nowe sieci i szybki internet za niewielkie pieniądze? Odpowiedzi na to proste pytanie poszukuje Komisja Europejska, która uruchomiła publiczne konsultacje w tej sprawie. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie takich kosztów, jak np. przebudowa ulic niezbędna do położenia nowych kabli. Da się to zrobić taniej, jeśli różne podmioty skoordynują swoje prace.
reklama
- Musimy ograniczyć koszty robót inżynieryjnych ponoszonych przy budowie sieci szerokopasmowych, jeżeli chcemy szybciej rozpowszechnić szerokopasmowy dostęp do internetu w całej Europie. Musimy zweryfikować praktyczne pomysły na to, jak ograniczać koszty oraz ułatwiać dostęp do tej infrastruktury, jej ponowne wykorzystanie i współdzielenie. Nic bardziej nie irytuje obywateli niż rozkopane drogi i nic bardziej nie drażni przedsiębiorców niż bezsensowna biurokracja - mówiła Neelie Kroes, komisarz UE ds. agendy cyfrowej, która w ubiegły piątek ogłosiła konsultacje dotyczące ograniczania kosztów wprowadzania szybkiego internetu.
Komisja Europejska chce poznać opinie na temat sposobów ograniczenia kosztów budowy nowych sieci zapewniających szerokopasmowy dostęp do internetu w UE. Chodzi szczególnie o ograniczanie kosztów związanych z robotami z zakresu inżynierii lądowej, takimi jak przebudowa ulic. Komisja jest przekonana, że jest w stanie zmniejszyć koszty inwestycji w sieci szerokopasmowe o jedną czwartą.
Szacuje się, że obecnie 80 proc. całkowitych kosztów inwestycji w sieci szerokopasmowe stanowią roboty inżynieryjne. Koszt ten jest tak wysoki z powodu braku koordynacji projektów inżynieryjnych, zbyt małego ponownego wykorzystywania istniejącej infrastruktury oraz braku współpracy między poszczególnymi stronami. Przedsiębiorstwa wodociągowe, energetyczne i kolejowe, dysponujące często własną infrastrukturą, zamiast porozumieć się z firmami telekomunikacyjnymi, rozkopują ulice na własną rękę.
Ogłoszone w piątek konsultacje będą trwały do 20 lipca 2012 r. Ich wyniki być może przyczynią się do ograniczenia kosztów inwestycji. Komisja pragnie poznać opinie przede wszystkim na temat: przeszkód utrudniających prowadzenie inwestycji w infrastrukturę szerokopasmową, sposobów poprawy wykorzystania obecnej infrastruktury, koordynacji robót i dostosowania nowych budynków do potrzeb szerokopasmowej infrastruktury.
Dokument konsultacyjny jest dostępny na stronie Komisji Europejskiej.
Każde konsultacje unijne mogą być zapowiedzią rozwiązań prawnych na przyszłość. W tym przypadku Komisja bierze się za coś, co jest problemem w wielu państwach. Polacy też dobrze to znają, nie tylko od strony telekomunikacji. Da się u nas zaobserwować takie absurdy, jak remontowanie ulicy przed planowanym remontem sieci wodociągowej przebiegającej pod tą ulicą.
Uregulowanie kwestii koordynacji robót jest niewątpliwie potrzebne, ale to również bardzo ambitny cel.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|