Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok o uchyleniu decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w zakresie nałożenia 338 mln złotych kary na Telekomunikację Polską.
reklama
W kwietniu zeszłego roku Telekomunikacja Polska S.A. odniosła ważne zwycięstwo w procesie przeciwko Urzędowi Komunikacji Elektronicznej. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił bowiem decyzję tego ostatniego, nakładającą na polski telekom karę w wysokości 338 mln złotych. Uchylając tę karę, sąd zwrócił uwagę na brak podstaw do jej nałożenia. Powołał się przy tym na wyrok ETS (sprawa C-545/08), który orzekł, iż obowiązki regulacyjne zgłaszania cenników i kalkulacji kosztów do zatwierdzenia nie mają zastosowania do usług szerokopasmowych.
Mimo że Prezes UKE twierdziła, że główny cel - obniżka ceny za utrzymanie łącza - został osiągnięty, i tak złożona została apelacja od wyroku. 3 lutego został wydany wyrok w sądzie drugiej instancji. Ten utrzymał w mocy decyzję, która zapadła w zeszłym roku. W ustnym uzasadnieniu do wyroku wskazano, że decyzja Prezesa Urzędu dotyczyła usług szerokopasmowych, a te nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia cennika.
Ponadto sąd wyraził pogląd, iż Prezes UKE nie wykazał, że TP S.A. ustaliła koszt pętli lokalnej na potrzeby świadczenia usługi neostrada tp w sposób nieobiektywny, nieprzejrzysty i dyskryminujący. Ważne jest stwierdzenie, że to na tym pierwszym spoczywa obowiązek wykazania, że naruszenie, za które nałożono karę finansową, faktycznie miało miejsce.
Wyrok jest prawomocny.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*