Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

e-Hazard będzie regulowany Europejskim Kodeksem Postępowania?

16-11-2011, 10:28

Do wspólnej walki przeciwko nielegalnemu hazardowi w sieci i ochrony szczególnie podatnych konsumentów wezwał Komisję Europejską i państwa członkowskie Parlament Europejski, który wczoraj przyjął rezolucję w tej sprawie. Europosłowie proponują, aby przyjąć wspólne standardy lub dyrektywę ramową dotyczącą e-hazardu.

Przyjęta wczoraj nielegislacyjna rezolucja autorstwa Jürgena Creutzmann'a (ALDE, DE) to odpowiedź Parlamentu na Zieloną Księgę Komisji z marca 2011 roku.

Kraje członkowskie Unii powinny mieć swobodę w ustalaniu swoich własnych przepisów odnośnie hazardu w sieci - podkreślają posłowie. Jednak ze względu na to, że charakter tej działalności wykracza poza granice określonych krajów, każde działanie w tym zakresie w ramach skoordynowanego systemu unijnego będzie wartością dodaną, zwłaszcza w walce z nielegalnym hazardem oraz w przypadku ochrony dzieci i dorosłych przed uzależnieniem.

Czytaj: Od dzisiaj gry hazardowe online zakazane

Szacuje się, że 10 proc. całego europejskiego hazardu, o wartości rynku w wysokości 10 miliardów euro, odbywa się w internecie. Ten rynek wciąż rośnie. 

Aby walczyć z czarnym rynkiem - sugeruje rezolucja - kraje członkowskie powinny wprowadzić licencjonowanie. To pomoże zarówno zapewnić bezpieczeństwo graczom, jak i udowodnić, że operatorzy gier hazardowych spełniają kryteria narzucone przez goszczący ich kraj.

Parlamentarzyści chcą również, żeby Komisja sprawdziła, czy istnieje możliwość blokowania transakcji finansowych pomiędzy bankiem lub użytkownikiem karty kredytowej a nielegalnymi operatorami.

Europosłowie są zdania, że hazard online może wiązać się z większym ryzykiem niż inne rodzaje uzależnień, głównie ze względu na łatwy dostęp i brak kontroli społecznej. W rezolucji podkreślono, że w celu ochrony szczególnie wrażliwych i młodych graczy powinny zostać wprowadzone pewne zabezpieczenia, takie jak kontrola wieku i ograniczenia dotyczące płatności elektronicznych.

W celu ochrony dzieci i podatnych na uzależnienie dorosłych posłowie wzywają Komisję do wprowadzenia wspólnych standardów dla operatorów lub dyrektywy ramowej. Posłowie podkreślają także, że stworzenie Europejskiego Kodeksu Postępowania dla internetowego hazardu mogłoby być pierwszym krokiem w tym kierunku.

W tym roku również Komisja Europejska dostrzegła, że krajowe ramy prawne obowiązujące w tym obszarze w poszczególnych państwach UE znacząco się różnią, w szczególności pod kątem przepisów dotyczących zezwoleń, płatności itd. Komisja uruchomiła już konsultacje w tej sprawie, o czym można poczytać w tekście polecanym poniżej.

Czytaj: e-Hazard w Unii Europejskiej - ruszyły konsultacje


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *