Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

BIK: lepsze relacje bank-przedsiębiorca

02-09-2011, 11:22

Do końca roku w bazie prowadzonej przez Biuro Informacji Kredytowej znajdzie się już ponad 700 tys. informacji o podmiotach gospodarczych. Rozbudowa systemu ma nie tylko zwiększyć ilość informacji zarówno pozytywnych, jak i negatywnych, ale także przyczynić się do usprawnienia procedur i przyspieszenia procesu udzielania kredytów.

robot sprzątający

reklama


W ostatnim czasie do wymiany informacji o zobowiązaniach przedsiębiorców przystąpiły trzy nowe banki: Bank BGŻ, Meritum Bank i największy bank - PKO Bank Polski.

- Dane znajdujące się w zasobach BIK stanowią istotne wsparcie zarówno dla sektora bankowego, jak i samych przedsiębiorstw, a w konsekwencji i dla całej gospodarki. Korzyści wynikające z przystąpienia do systemu dotyczą zarówno banku, jak i jego klientów – mówi Krzysztof Markowski, prezes Biura Informacji Kredytowej. Uproszczenie procedur podejmowania decyzji kredytowych, które umożliwia BIK, przekłada się na łatwiejszy dostęp do usług bankowych oraz większe zadowolenie klientów – dodaje.

Struktura bazy SI BIK Przedsiębiorca ze względu na typ finansowania
fot. BIK - Struktura bazy SI BIK Przedsiębiorca ze względu na typ finansowania
Dzięki możliwości integracji informacji pochodzących z systemu SI BIK – Klient Indywidualny oraz SI BIK – Przedsiębiorca możliwa jest pełna ocena wiarygodności i zdolności kredytowej. Warto pamiętać, że wielu klientów banków posiada - obok zobowiązań wynikających z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej - dodatkowe zobowiązania jako konsumenci. A wtedy dodatkowe, korzystne znaczenie może mieć pozytywna historia kredytowa takiego klienta banku.

Szerokie korzystanie przez banki z systemu SI BIK Przedsiębiorca może usprawnić proces kredytowania działalności gospodarczej i tym samym zwiększyć bezpieczeństwo banków. Przystąpienie do systemu kolejnych banków zwiększa jakość oceny ryzyka kredytowego i wiarygodności kredytowej przedsiębiorstw. Baza z informacjami o zobowiązaniach kredytowych przedsiębiorców daje też bankom nowe narzędzia, zarówno do oceny wiarygodności i rzetelności, jak i budowania strategii produktowej wobec klientów biznesowych. Oprócz informacji o zobowiązaniach przedsiębiorców wobec banków, dzięki współpracy BIK z Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor, możliwe jest sprawdzenie zaległych płatności firmy spoza sektora bankowego.

>> Czytaj też: Meritum Bank wyróżniony za raport BIK online

Banki zaczynają dostrzegać, że nie tylko konsumenci, ale również przedsiębiorstwa są szansą na zbudowanie dobrego portfela kredytowego. Jak podaje Narodowy Bank Polski, wzrasta odsetek banków deklarujących obniżkę marż na kredytach dla przedsiębiorstw. Niemal jedna trzecia banków oczekuje wzrostu popytu na kredyty krótkoterminowe ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. Banki oczekują wzrostu popytu przede wszystkim w przypadku kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw oraz kredytów długoterminowych dla małych i średnich przedsiębiorstw. Jeśli tylko utrzyma się dobra koniunktura gospodarcza, można będzie oczekiwać, że przeciętna jakość portfela kredytów dla przedsiębiorstw będzie się poprawiać.

Do tej pory BIK koncentrował się na wymianie informacji kredytowej o osobach fizycznych (konsumentów). Dzięki doświadczeniu zdobytemu w czasie tworzenia i obsługi tego systemu, biuro mogło przygotować nowy system zapewniający wymianę informacji o zobowiązaniach kredytowych przedsiębiorców.

Struktura bazy ze względu na terminowość spłat kredytów
fot. BIK - Struktura bazy ze względu na terminowość spłat kredytów
System ma zapewnić dostęp do informacji o przeszłych i aktualnych zobowiązaniach kredytowych zaciąganych przez osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, rolników, spółki osobowe, spółki kapitałowe oraz inne jednostki organizacyjne. Banki przy ocenie ryzyka kredytowego dokonują analizy wiarygodności kredytowej nie tylko wnioskodawców, ale także osób i podmiotów będących dostawcami zabezpieczeń. Dzięki możliwości integracji informacji zarówno o zobowiązaniach klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców możliwa jest łączna ocena wiarygodności i zdolności klienta występującego w dwóch rolach - jako konsumenta spłacającego kredyty konsumpcyjne oraz przedsiębiorcę, który korzysta z kredytów gospodarczych.

Raporty SI BIK Przedsiębiorca mogą być wykorzystane w procesie kredytowym, a same raporty kredytowe związane z ubieganiem się przez dany podmiot o kredyt znajdują swoje zastosowanie w procesach sprzedaży produktów bankowych oraz kreowaniu polityki sprzedażowej banku. Natomiast raporty monitorujące zapewniają dane niezbędne do obsługi udzielonych kredytów.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *