Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

(akt.) Polskie łaziki na konkursie University Rover Challenge

Jan Pomierny, Astronomia.pl 16-05-2011, 18:51
Aktualizacja: 17-05-2011, 19:30

W prestiżowym konkursie University Rover Challenge (URC) wezmą udział trzy roboty skonstruowane przez zespoły z Polski. Zawody zostaną rozegrane w czerwcu na pustyni w amerykańskim stanie Utah. Aktualizacja: Uzupełniliśmy tekst o zdjęcia wszystkich łazików.

Magma 2
fot. Planet PR - Magma 2
Drużyna z Politechniki Białostockiej, która przygotowała łazik Magma 2, zdecydowała się kontynuować "lotniczą" filozofię konstrukcyjną, na której oparła się przy budowanie pojazdu Magma (robot ten zajął trzecie miejsce w ubiegłorocznej edycji URC). Elementy pojazdu zostały odchudzone, a w całej konstrukcji zastosowano jeszcze więcej tworzyw sztucznych. Dzięki temu łazik w podstawowej konfiguracji waży tylko 30 kilogramów.

Ciekawym rozwiązaniem w Magma 2 jest wykorzystanie dwóch heksakopterów, które posłużą do obserwacji z powietrza terenu, w którym będzie operował łazik. Będzie to pierwszy w historii zawodów przypadek takiego rozszerzenia wyposażenia robota. Magma 2 został również wyposażony w manipulator przegubowy do pobierania próbek skał.

>>> Czytaj: Zobacz wyczyny polskiego łazika marsjańskiego

Copernicus
fot. Planet PR - Copernicus
Łazik Copernicus został zbudowany przez studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Poza manipulatorem i peryskopem z kamerą robot ten został wyposażony w panele słoneczne, które będą stanowić alternatywne źródło energii. Copernicus wykonany jest z aluminium, dzięki czemu cała konstrukcja zachowuje wytrzymałość przy niewielkiej masie. Robot posiada sześć kół i jest zdalnie sterowany, przy zastosowaniu technologii Wi-Fi.

Copernicus wyposażony jest również w kilka mniejszych kamer szczególnego zastosowania, a jego oprogramowanie umożliwia zdalny odczyt informacji o stanie robota, jego zasilaniu i sile sygnału sterującego.

>>> Czytaj: Ruszył konkurs łazików marsjańskich - University Rover Challenge

Scorpio
fot. Planet PR - Scorpio
Robota Scorpio, który został zbudowany przy udziale studentów z trzech kół naukowych działających na Politechnice Wrocławskiej (Pojazdów Niekonwencjonalnych "Off-Road", Układów Elektronicznych "Applied Electronics Group" i Technologii Bezprzewodowych "Wireless Group"), wyróżnia przypominający ludzką dłoń manipulator o 6 stopniach swobody.

Na pokładzie Scorpio znalazł się także system wizyjny z kilkoma kamerami oraz system do zdalnego przeprowadzania pomiarów mogący rozpoznawać obiekty znajdujące się w odległości do 800 metrów, nawet gdy łazik znajduje się do dwóch kilometrów od stacji nadawczej. Maksymalny czas pracy pojazdu przy średnim obciążeniu to godzina. Waga Scorpio to około 45 kilogramów, a jego prędkość maksymalna wynosi około 12 km/h.

>>> Czytaj: Wyprawa na Marsa - lot wirtualny, ale kosmonauci prawdziwi

Łaziki Magma 2, Copernicus i Scorpio są jedynymi pojazdami z Europy, które przeszły eliminacje i wezmą udział w finale konkursu University Rover Challenge. Przygotowania do wyjazdu na finał konkursu i zmagania polskich drużyn można śledzić na stronie internetowej www.polskanamarsa.pl

Jan Pomierny, Astronomia.pl


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Agora: Zysk ostro w dół