Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Od 2005 roku przeszło 4 tys. młodych przedsiębiorców opuściło bramy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości. Zatrudniają kilka tysięcy osób i wypracowują przychody rzędu kilkuset milionów złotych. Goldenline.pl, Robocamp czy Chomikuj.pl to tylko niektóre przedsięwzięcia powstałe ze wsparciem inkubatorów przedsiębiorczości.

Pierwsze inkubatory wspierające startupy zaczęły powstawać w USA w latach 50., ale dopiero w latach 80. doszło do ekspansji tej formy pomocy osobom posiadającym pomysł na biznes. Po USA inkubacja biznesowa rozpowszechniła się w Anglii, a potem w całej Europie. Obecnie szacuje się, że na całym świecie istnieje około 5000 inkubatorów. W Polsce sieć Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości istnieje od 2005 roku.

Wszystko zaczęło się 11 lat temu, gdy marzenie stworzenia z Polski kraju nadzwyczaj przedsiębiorczego pobudziło nas do działania mówi Dariusz Żuk, pomysłodawca i prezes Polski Przedsiębiorczej, w obrębie której działa AIP. Wraz z Jackiem Aleksandrowiczem i Mariuszem Turskim kolegami jeszcze z piaskownicy stworzyli Studenckie Forum BCC. Już wtedy zabiegali o zmianę prawa, a jednym z sukcesów było obniżenie składki ZUS dla początkujących przedsiębiorców. W końcu przyszedł czas na realizację większej idei. Trójka wizjonerów postanowiła powołać do życia w 2005 roku Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, by pomagać młodym ludziom, którzy chcą realizować swoje pasje, spełniać marzenia.

Zrealizuj swój pomysł

AIP to prężnie działająca inicjatywa mająca swoje oddziały w 40 miastach na terenie całego kraju. Dzięki inkubatorom swoje firmy prowadzi kilka tysięcy młodych przedsiębiorców. Mikrofirma, która rozpoczyna przygodę z biznesem pod skrzydłami inkubatorów może liczyć na darmowe prowadzenie księgowości, porady prawne, bardzo dobre warunki lokalowe, możliwość wynajmu powierzchni biurowych, dostęp do infrastruktury informatycznej, doradztwo w zakresie tzw. usług miękkich, możliwość wymiany doświadczeń z innymi firmami skupionymi w inkubatorze. Okres preinkubacji trwa maksymalnie 2 lata. Po tym okresie firma usamodzielnia się.

Znieśliśmy ograniczenia wiekowe, które do tej pory uniemożliwiały przystąpienia do programu osobom po 30 roku życia mówi Grzegorz Święch, prezes AIP. Teraz każdy będzie mógł rozpocząć działalność w jeden dzień, wypełniając jeden formularz, płacąc zaledwie 250 złotych. Podobne warunki zapewnia obecnie jedynie Nowa Zelandia, gdzie formalności obejmują również jedną procedurę i trwają dzień. W znajdującej się na drugim miejscu Australii należy przejść przez dwie procedury, a dokumenty o finalizacji przedsięwzięcia otrzymuje się po dwóch dniach – dodaje Świętoch.

Sukcesy podopiecznych

Dzięki AIP na polskim rynku samodzielnie funkcjonuje już 4 tys. przedsiębiorstw. Do najbardziej znanych firm należą: Goldenline, Photoblog, Highclass, Apeiron, Beds.pl, Chomikuj.pl, Space Technologies czy RoboCamp. Ich śladem podążają inni.

Więcej szczegółów można znaleźć w analizie pt. „Młode wilki biznesu” przygotowanej przez portal Bankier.pl.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *