Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Stażyści i praktykanci mają większe szanse w IT

19-01-2011, 12:13

Wraz ze wzrostem koniunktury w branży rosną szanse studentów informatyki na lepszy start w życie zawodowe. Z początkiem stycznia na stronach 4 największych portali rekrutacyjnych pracodawcy z branży IT opublikowali ponad 280 propozycji dla praktykantów oraz stażystów. Stanowi to niespełna 20% spośród wszystkich 1,2 tys. opublikowanych z początkiem 2011 roku ofert dotyczących praktyk oraz stażów dla studentów.

Większość ofert pochodzi z takich branż, jak HR, Konsulting, Bankowość, Marketing, Media i PR, Produkcja oraz Sprzedaż. Tylko w internetowej giełdzie infoPraca.pl pracodawcy opublikowali ponad 70 propozycji praktyk oraz staży związanych z informatyką oraz telekomunikacją. To o ponad 11 proc. więcej niż w czerwcu 2010.

Najwięcej praktykantów oraz stażystów poszukują firmy specjalizujące się w programowaniu. Oferty pracy dla praktykantów z tej dziedziny stanowią ponad 52 proc. wszystkich propozycji przeznaczonych dla stażystów z branży IT. Najwięcej ofert praktyk oraz stażów z branży informatycznej pochodziło z województwa mazowieckiego, małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego.

>>> Czytaj: Telepraca - kodeksowa i nieformalna

W większości przypadków stażystom oraz praktykantom proponuje się 3- bądź 6-miesięczny okres zatrudnienia. Zaledwie 10% z pośród opublikowanych ofert praktyk i stażów jest płatna, najczęściej jest to wynagrodzenie rzędu kilkuset bądź tysiąca złotych brutto miesięcznie. W ponad 90 proc. przypadków pracodawcy proponują nawiązanie współpracy po pomyślnym zakończeniu praktyki bądź stażu.

Podstawowe wymagania pracodawców to nie tylko wykształcenie średnie techniczne, ale rozpoczęte studia na kierunku technicznym oraz co najmniej dobre rozeznanie w środowisku systemów operacyjnych czy specjalistycznych programów. Najczęściej poszukiwani są studenci III oraz IV roku. Od kandydatów wymagana jest nie tylko praktyczna wiedza i znajomość różnych języków oprogramowania, ale także niezbędna w tym przypadku bardzo dobra znajomość języka angielskiego w piśmie i mowie.

Chętnych na propozycję pracy w charakterze stażystów i praktykantów nie brakuje. Średnio na jeden wakat aplikuje 40 chętnych. Największą popularnością cieszą się oferty pochodzące od dużych firm IT z takich miast, jak Warszawa, Poznań czy Wrocław. W przypadku szczególnie atrakcyjnych ofert liczba aplikujących przekracza nawet 60 osób.

W Polsce coraz bardziej odczuwalny jest brak osób z wykształceniem technicznym. Z tego też powodu w ubiegłym roku uruchomiono program stypendialny, zachęcający młodych ludzi do podjęcia studiów na uczelniach technicznych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowało tzw. listę kierunków zamawianych. Program ten ma na celu zwiększenie liczby absolwentów na kierunkach, które zostały uznane za kluczowe dla polskiej gospodarki. Wśród nich znalazły się także kierunki nauczania uruchamiane na niektórych politechnikach, związane z informatyką, takie jak technologie informatyczne w elektrotechnice, technologie informatyczne w budowie maszyn, informatyzacja i robotyzacja, automatyka i informatyka, mechatronika.

Dziś już większość przedsiębiorstw zaczyna przeznaczać większe środki na aktywne pozyskiwanie praktykantów. Firmy chcą już na etapie studiów pozyskać tych najbardziej ambitnych, pracowitych i utalentowanych. Specjaliści ds. rekrutacji zdają sobie doskonale sprawę, iż znalezienie młodego i wysoko wykwalifikowanego, a przede wszystkim lojalnego pracownika jest znacznie łatwiejsze na poziomie studiów, chociażby ze względu na wymagania płacowe studentów oraz niskie koszty zatrudnienia.

>>> Czytaj: Istota czasu wolnego - czyli jak go znaleźć w nowym roku


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *