Krajowa Izba Gospodarcza pozytywnie ocenia projekt założeń do nowelizacji ustawy Prawo bankowe oraz ustawy Kodeks postępowania cywilnego. "Za słuszne uznać należy działania mające na celu zwiększenie ochrony praw klientów banków - zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców oraz chronienie ich przed skutkami umów, o treści których nie byli prawidłowo i precyzyjnie poinformowani" - czytamy w komunikacie KIG.
reklama
Krajowa Izba Gospodarcza postuluje już na obecnym etapie prac, aby projekt odnosił się do wszystkich klientów banku, bez odsyłania do prawa konsumenckiego. W rozumieniu art. 221 KC za konsumenta uważa się tylko osobę fizyczną (z wyłączeniem osób prawnych oraz ułomnych osób prawnych) dokonującą czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z działalnością gospodarczą lub zawodową. W praktyce problemy klientów banków dotyczą zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Ograniczenie stosowania projektowanej ustawy jedynie do konsumentów jest nieuzasadnione i rodzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP.
Środowisko przedsiębiorców skupionych w KIG dostrzega problem związany ze stosowaniem bankowego tytułu egzekucyjnego. Liczba wniosków wpływających do sądu o nadanie klauzuli wykonalności bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) w sposób zauważalny wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat. Co istotne, nadanie BTE przez sąd klauzuli wykonalności nie zawiera upoważnienia dla sądu klauzulowego do zbadania, czy oraz w jaki sposób bank wypełnił wobec kontrahenta obowiązki informacyjne związane z zawieraną umową i skutkami poddania się egzekucji bankowej na podstawie BTE. Zdaniem KIG dłużnik banku powinien uprzednio zostać poinformowany pisemnie o wystawieniu BTE.
Krajowa Izba Gospodarcza postuluje, aby banki stosowały oświadczenie o poddaniu się egzekucji w formie odrębnego dokumentu od zawieranej umowy. Przed podpisaniem oświadczenia bank powinien przekazywać informację (wyczerpującą i przystępną) w formie pisemnej o skutkach prawno-ekonomicznych złożenia przedmiotowego oświadczenia. Banki przed wystawieniem BTE powinny być zobligowane do wysłania do klienta wezwania do zapłaty z jednoczesnym zawartym ostrzeżeniem, iż w przypadku braku zapłaty długu zostanie wystawiony BTE.
KIG pozytywnie ocenia proponowane wprowadzenie przepisu, który będzie określał termin do wystawienia BTE przez bank (przykładowo: po upływie 14 dni od dnia poinformowania w formie pisemnej klienta o zadłużeniu wobec instytucji).
Pozytywnie oceniane jest także wskazanie konkretnych czynności bankowych, do których banki mogą wystawić BTE. Nowelizacja ogranicza liczbę czynności bankowych, w których można zastosować BTE do: udzielania kredytów, udzielania pożyczek pieniężnych, udzielania i potwierdzania gwarancji bankowych i poręczeń oraz otwierania i potwierdzania akredytyw.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*