Kontrola nad sprzętem elektronicznym przy użyciu telefonów komórkowych lub podobnych urządzeń będzie możliwa dzięki osiągnięciom projektu I2HOME. W jego ramach opracowano spersonalizowany i uproszczony interfejs uniwersalnego pilota oparty na otwartych normach.
Interfejs opracowany w ramach projektu I2HOME można stosować w uniwersalnym pilocie, telefonie komórkowym, komputerze lub w innych urządzeniach. Może on służyć między innymi do włączania i programowania pralek, oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, telewizji, odtwarzaczy DVD i innych sprzętów gospodarstwa domowego. Technologię tę można również stosować poza domem.
Projekt został dofinansowany z UE kwotą 2,8 mln euro. Komisja Europejska dostrzegła bowiem problem z dostosowaniem interfejsu sprzętów domowych do nowoczesnych użytkowników, którzy dobrze czują się w świecie technologii. W związku z tym dla osób starszych i niepełnosprawnych problemem staje się stosowanie nowoczesnych technologii w domu. Problem ten musi być rozwiązany, aby osoby te mogły funkcjonować w społeczeństwie.
Dzięki opracowaniu i zastosowaniu otwartej normy ISO dla uniwersalnego pilota w połączeniu ze spersonalizowanymi wytycznymi I2HOME oferuje spójny, spersonalizowany interfejs użytkownika pozwalający na jednoczesną kontrolę różnych urządzeń i usług, takich jak ogrzewanie, klimatyzacja, wentylacja, kuchenki, pralki, zmywarki do naczyń i oświetlenie.
Naukowcy z uniwersytetów, instytutów i przedsiębiorstw w Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii i Szwecji dostosowali technologię służącą uzyskaniu dostępu – jak np. piloty – do potrzeb osób niewidomych, z zaburzeniami funkcji poznawczych, cierpiących na chorobę Alzheimera i osób starszych. Uproszczono zadania takie, jak zmiana programu telewizyjnego czy też przypominanie o codziennych zajęciach, także podczas podróży lub odwiedzin u najbliższych. Dla osób z upośledzeniem wzroku interfejs wzrokowy zastąpiono głosowym.
I2HOME został przetestowany w ośrodkach opieki dziennej i domach w czterech programach pilotażowych w Czechach, Hiszpanii, Niemczech i Szwecji. Ponad 100 organizacji i przedsiębiorstw w Europie korzysta już z technologii I2HOME.
Technologię wykorzystano także w finansowanym ze środków UE projekcie BrainAble, którego celem jest pomoc osobom niepełnosprawnym poprzez poprawę bezpośredniej i pośredniej interakcji z urządzeniami dzięki wykorzystaniu czujników pracy mózgu, które są w stanie zmierzyć uczucie nudy, zmieszania, frustracji lub nadmiaru informacji.
Technologia I2HOME jest stosowana również w projektach mających na celu oszczędzanie energii, takich jak Smart Energy for All (SEFA - inteligentna energia dla każdego). SEFA ma na celu ograniczenie energii zużywanej przez przedsiębiorstwa i obywateli, przyczyniając się tym samym do zrównoważonego rozwoju, poprzez udostępnienie konsoli umożliwiającej centralne monitorowanie i kontrolę wszystkich aspektów zużycia energii i wody.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|