Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Policja ma nowy sprzęt do informatyki śledczej

26-11-2010, 11:30

Do siedmiu policyjnych laboratoriów kryminalistycznych trafiło oprzyrządowanie pozwalające na przeprowadzanie analiz śledczych zabezpieczonego sprzętu komputerowego i telefonów komórkowych. Przetargi w tym zakresie o wartości ponad 2,2 mln złotych zrealizowała firma Mediarecovery.

robot sprzątający

reklama


Pełne komplety sprzętu i oprogramowania otrzymały laboratoria kryminalistyczne policji w Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie i Lublinie. Dostawca sprzętu zgodnie z umową udzieli przez okres 12 miesięcy wsparcia technicznego.

Po raz pierwszy zrealizowano tak duży przetarg na narzędzia do informatyki śledczej. Analizy z wykorzystaniem takich narzędzi różnią się od zwyczajnego przeglądania zawartości komputera. Wszystkie działania z ich udziałem prowadzone są na zasadzie "widzę wszystko, nie zmieniam nic", co uniemożliwia postawienie przez podejrzanych zarzutu manipulacji. 

>>> Czytaj: Robocop? Nie. To policjant na segwayu!

Poza tym rozwiązania informatyki śledczej pozwalają dotrzeć do głęboko ukrytych danych, o których istnieniu nie wie nawet sam właściciel komputera. Generowane przez te narzędzia raporty mogą być po wydrukowaniu dołączone bezpośrednio do ekspertyzy lub opinii, co skraca czas jej wykonania.

Sprzęt posłuży m.in. do wykrywania przestępstw komputerowych, takich jak przestępstwa przeciw poufności, integralności i dostępności danych, przestępstwa tradycyjne powiązane z komputerami, przestępstwa dotyczące zawartości oraz przestępstwa powiązane z naruszeniem prawa autorskiego i praw pokrewnych.

Warto jednak mieć na uwadze, że dane zapisane w komputerach mogą być wykorzystywane w każdym rodzaju przestępstwa. Przykładem może być analiza śledcza notebooka Ryszarda C., który zastrzelił pracownika biura poselskiego PiS w Łodzi. Komputer może pełnić dla Policji rolę źródła informacji o użytkowniku. Zdradza zainteresowania, powiązania, kontakty, korespondencję, wirtualne tożsamości i in.

>>> Czytaj: Policja złamała prawo, wykorzystując botnet?


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:

fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E