Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Opera 11 rusza z rozszerzeniami

21-10-2010, 11:25

Pierwsza wersja alfa Opery 11 jest dostępna i obsługuje rozszerzenia, tak jak zapowiadano wcześniej. Teraz różni deweloperzy mogą tworzyć dodatki do przeglądarki przy użyciu interfejsów programowania aplikacji (API) i standardów internetowych, takich jak HTML5 i JavaScript.

robot sprzątający

reklama


Już od ubiegłego tygodnia było wiadomo, że Opera 11 będzie miała rozszerzenia. Do tej pory Opera oferowała takie dodatki do przeglądarki, jak skórki i widgety. Dostęp do ciekawych treści mogła oferować funkcja Opera Unite. Rozszerzenia dają jednak użytkownikowi większe możliwości personalizacji. Dodatki do Opery będą przypominały te już dostępne w innych przeglądarkach (Firefox, Chrome, Safari).

Instalowanie rozszerzenia w Operze
fot. Opera Software - Instalowanie rozszerzenia w Operze

Webdeweloperzy mogą tworzyć rozszerzenia przy użyciu tych samych standardów internetowych, których używają do tworzenia stron i aplikacji internetowych. Ponadto dzięki paru drobnym zmianom kodu web deweloperzy będą mogli podzielić się z 50 milionami użytkowników Opery rozszerzeniem, które stworzyli dla innej przeglądarki.

>>> Czytaj: Co dziesiąty "Operowiec" korzysta z Opery Turbo

Opera sprawdzi wszystkie rozszerzenia, zanim zostaną opublikowane, by zabezpieczyć ich katalog przed uszkodzeniami i niebezpiecznym oprogramowaniem.

Za dodanie obsługi rozszerzeń odpowiada zespół polskich programistów z wrocławskiego biura Opery. To już kolejny, po m.in. Operze Mini na iPhone’a, bardzo ważny wkład lokalnego oddziału w rozwój najnowszych produktów firmy.

Menedżer rozszerzeń w Operze
fot. Opera Software - Menedżer rozszerzeń w Operze

Opera 11 alfa dla Windows, Mac i Linuksa jest dostępna na stronie: www.opera.com/browser/next

Osoby zainteresowane tworzeniem rozszerzeń powinny odwiedzić stronę dla deweloperów, aby zapoznać się z kompletnym przewodnikiem.

Opera udostępniła dzisiaj także API dla Opery Link, która synchronizuje dane przeglądarki pomiędzy różnymi urządzeniami. Przy użyciu tego API web deweloperzy mogą integrować Operę Link z innymi usługami online. Więcej informacji o API można znaleźć na stronie Opery.

>>> Czytaj: Mozilla proponuje platformę aplikacji Open Web


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Opera Software