Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Światowe technologie w rękach polskich organizacji pozarządowych

11-09-2010, 10:03

Jak monitorować poczynania partii politycznych? Jak nie dać się „zhakować” czy też ja przedstawić dane dotyczące minionej powodzi na interaktywnych mapach? Na te pytania w miniony poniedziałek znalazło odpowiedź 200 organizacji pozarządowych.

robot sprzątający

reklama


BridgeCamp, międzynarodowa konferencja dla przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz branży IT, choć eksperymentalna, zakończyła się pełnym sukcesem. Pierwszy dzień konferencji podzielony był na bloki dla polskich i zagranicznych prelegentów i pokazywał możliwości, jakie dają najnowsze technologie internetowe. Wykorzystanie internetu przy zbieraniu funduszy czy też wykorzystanie portali internetowych do sprawnego i skutecznego monitoringu aktywności polityków to jedne z nielicznych tematów, które zostały poruszone w trakcie tego spotkania.

Marek Troszyński, Fundacja Wiedza Lokalna
fot. Fundacja Polak 2.0 - Marek Troszyński, Fundacja Wiedza Lokalna
Kluczowym elementem konferencji BridgeCamp były prelekcje zagranicznych gości, którzy na międzynarodowej scenie NGO osiągnęli wiele sukcesów. Tony Bowden, legenda brytyjskich organizacji pozarządowych, opowiedział o swoich działaniach oraz zamieszaniu, które nimi wywołał w brytyjskiej polityce, a Zuzana Wienk, nominowana w plebiscycie Woman of Courage Award Departamentu Stanu USA, opowiadała o swoim wachtdogu - organizacji mającej na celu monitorowanie źródeł finansowania partii politycznych na Słowacji.

>> Czytaj także: Specjaliści z Polski i świata o technologiach dla NGO

Juliana Rotich - Ushahidi
fot. Fundacja Polak 2.0 - Juliana Rotich - Ushahidi
Kolejnym prelegentem była Juliana Rotich z Kenii, która zaprezentowała projekt Ushahidi, wykorzystywany w Polsce na przykład przez fundację Klon/Jawor oraz NGO.pl. Ushahidi to internetowa platforma umożliwiająca obrazowe prezentowanie dowolnych danych na interaktywnych, internetowych mapach. Był on wykorzystywany między innymi w trakcie trzęsienia ziemi na Haiti. Z kolei dla specjalistów z branży IT nowością była prelekcja Stefana Marsiske, który w pełny pasji sposób ukazał możliwości „zhakowania” większości popularnych internetowych narzędzi, by stały się jeszcze bardziej przyjazne i bezpieczne dla użytkownika.

Jakub Górnicki - otwarcie BridgeCamp
fot. Fundacja Polak 2.0 - Jakub Górnicki - otwarcie BridgeCamp
Drugi dzień BridgeCamp upłynął pod znakiem warsztatów. Jakub Górnicki z Fundacji Polak 2.0, która zorganizowała BridgeCamp mówi wprost: Konferencja bez przeprowadzenia warsztatów nie byłaby kompletna. To właśnie dzięki nim możemy zaimplementować najciekawsze z prezentowanych rozwiązań i ulepszyć działania NGOsów w Polsce. Dzięki temu warsztaty skierowane były nie tylko do fundacji chcących rozwinąć swoją działalność w internecie, ale także do tych, które chciały tę przygodę rozpocząć. Tematyka warsztatów obejmowała social media (przykładowo jak działać na Facebooku), ale także jak wdrożyć Ushahidi czy Campsite – rozbudowany i interaktywny system zarządzania treścią dla wydawnictw oraz dziennikarzy związanych nie tylko z organizacjami pozarządowymi.

Fundacja Polak 2.0, której celem jest promowanie najnowszych technologii w życiu codziennym, zapewnia, że to nie ostatnie tego typu spotkanie. Kolejne - już w styczniu.

>> Czytaj więcej o inicjatywach Fundacji Polak 2.0 w DI


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *