W sezonie urlopowym, gdy w Krynicy przybywa kuracjuszy, telefony komórkowe tracą nagle swoją użyteczność. Goście narzekają, że trudno im się gdziekolwiek dodzwonić, a połączenia przychodzące zawieszają się lub nie są realizowane.
reklama
W 44 polskich uzdrowiskach, m.in. w Sopocie, Kołobrzegu, Ustce, Augustowie, Konstancinie-Jeziornie, Krynicy, a także w części Krakowa funkcjonuje zakaz stawiania stacji bazowych telefonii komórkowej. Wynika on z przepisu art. 38 ust. 1 pkt 1 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym. Obowiązujący od 2005 r. przepis stanowi, że na obszarze uzdrowiska, w tzw. strefie A, zabronione jest lokalizowanie trwałych i tymczasowych obiektów oraz urządzeń, które mogą zakłócać przebywanie tam pacjentów. Chodzi m.in. o stacje bazowe telefonii komórkowej, stacje nadawcze radiowe i telewizyjne, stacje radiolokacyjne i inne emitujące fale elektromagnetyczne. (...)
Podobne problemy są na drugim krańcu Polski, w Tatrach. „Nawet najnowocześniejszy i najsprawniej działający sprzęt ratowników będzie nieprzydatny, jeśli nie będzie możliwości wezwania pomocy” – tymi słowami Jacek Dębicki, naczelnik GOPR apeluje do Bolesława Piechy, przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia. Komisja ta ma zadecydować o wykreśleniu lub względnie utrzymaniu w mocy tzw. zakazu uzdrowiskowego.
W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy uzdrowiskowej. W maju rząd przyjął projekt zmian, inny niż parlamentarny. Jednak żaden z nich nie zakłada likwidacji kontrowersyjnego zakazu. Również specustawa, która ma przyspieszyć wydatkowanie przez samorządy funduszy UE na udostępnianie szerokopasmowego internetu, nic nie mówi o teleinformatycznym odblokowaniu kurortów.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Telefony komórkowe tracą zasięg w uzdrowiskach
Krzysztof Polak
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*