Płacenie telefonem komórkowym to głównie domena krajów rozwijających się - mieszka w nich aż 90 procent wszystkich użytkowników. Dominacja ta wynika jednak z niedostatków w infrastrukturze.
Dostęp do dużej liczby instrumentów płatniczych sprawia, że płatności mobilne (za pośrednictwem telefonów komórkowych) w krajach rozwiniętych nie cieszą się tak dużą popularnością, jak w tych mniej zamożnych. Gartner spodziewa się, że w tym roku na całym świecie z możliwości dokonywania płatności w ten sposób korzystać będzie 108,56 mln osób.
Najwięcej użytkowników ma być w regionie Azji i Pacyfiku - 62,83 mln oraz w Europie Wschodniej, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie - 27,09 mln. Tylko w tych dwóch rejonach świata mieszkać ma blisko 83 procent wszystkich korzystających z płatności mobilnych. Dla regionów tych oznacza to roczny wzrost na poziomie odpowiednio 50 i 61 procent.
Na trzecim miejscu uplasować się ma Ameryka Łacińska (8,01 mln), a dopiero dalej Europa Zachodnia (7,13 mln) oraz Ameryka Północna (3,50 mln).
Firma badawcza zwraca uwagę, że znaczna przewaga krajów rozwijających się wynika z niedostatków infrastruktury oraz często niewielkiej liczby placówek bankowych, co skutecznie ogranicza możliwość korzystania z tradycyjnych kanałów dokonywania płatności. Nie bez znaczenia jest tutaj także fakt, że spora część populacji krajów w tych regionach nie posiada konta bankowego.
Ponieważ telefon komórkowy jest dobrem powszechnie dostępnym, także w biedniejszych rejonach świata, nie dziwi fakt, że jest on wykorzystywany jako narzędzie dokonywania płatności. Gartner wskazuje, że SMS-y są najczęściej wykorzystywane do tych czynności, popularne są także specjalne aplikacje instalowane w telefonach (jednak raczej w krajach lepiej rozwiniętych).
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*