Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

IE6 służy firmom do... blokowania Facebooka

31-05-2010, 08:37

Jednym z powodów dalszego używania Internet Explorera 6 w firmach jest to, że przeglądarka ta uniemożliwia korzystanie z niektórych usług - tak uważa przedstawiciel Microsoftu Stuart Strathdee. Można to uznać za sprytne wykorzystanie wad starej przeglądarki, ale mimo to lepiej sięgnąć po tę nowszą.

robot sprzątający

reklama


Stuart Strathdee na blogu Windows 7 Australia napisał o tym, że wciąż używana przeglądarka IE6 frustruje twórców aplikacji internetowych. Ten problem dostrzega także Microsoft, który aktywnie stara się zmniejszać udział tej przeglądarki w rynku. IE6 jest przeglądarką mało bezpieczną i daleką od sieciowych standardów. To właśnie tę przeglądarkę wskazuje się jako powód spadku popularności Internet Explorera.

>>> Czytaj: IE ma już mniej niż 2/3 rynku

Zdaniem przedstawiciela Microsoftu są trzy powody, dla których niektóre firmy nadal korzystają z IE6:

  • firmy używają aplikacji, które polegają na zachowaniu przeglądarki IE6;
  • migracja na nową przeglądarkę może być w niektórych organizacjach długotrwałym procesem, wymagającym planowania;
  • niektórym firmom odpowiada to, że serwisy społecznościowe takie, jak Facebook lub YouTube, nie są dostępne lub nie mogą się prawidłowo wyświetlać w IE6. 

Stuart Strathdee oczywiście zachęca do migracji na IE8 i stosowanie innych ograniczeń dla pracowników. Trudno odmówić mu racji. Łatwe blokowanie Facebooka nie powinno być powodem stosowania 9-letniej przeglądarki, która także w zakresie bezpieczeństwa odstaje od młodszych produktów.

Firmy pozostające przy IE6 odcinają sobie drogę do innowacji. Przykładowo, aplikacje biurowe Google nie współpracują z tą starą przeglądarką. Dla czołowych producentów ważniejsze jest ulepszanie nowych produktów i postęp, niż dbanie o wsparcie dla IE6. Czy warto rezygnować z nowych narzędzi tylko po to, aby zablokować Facebooka czy Allegro?

Jeszcze inną rzeczą jest podejście do pracownika. Jeśli pracownik przyzwyczajony jest do nowocześniejszych produktów, to stare oprogramowanie w firmie może go zwyczajnie frustrować i będzie utrudniać pracę. Poza tym pracownicy powinni być uświadamiani w zakresie bezpieczeństwa. Wiele mówi się o tym, że firmy powinny tworzyć swoje polityki bezpieczeństwa, wyjaśniać ludziom ich znaczenie i wymagać przestrzegania określonych procedur. Rezygnowanie z takiego podejścia na rzecz starego oprogramowania wydaje się zbyt daleko idącym lenistwem.

>>> Czytaj: IE9: kolejny prototyp dla programistów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *