Komisja Przyjazne Państwo proponuje zmiany w obrocie e-fakturami. Uproszczone mają być zasady ich wystawiania, przesyłania i przechowywania. Zmiany pozwolą na masowe wystawianie i przesyłanie faktur przez internet.
reklama
Kolejnym krokiem Komisji Przyjazne Państwo w walce z biurokracją jest wprowadzenie uproszczeń w e-fakturowaniu. Projekt zmian, które mają upowszechnić stosowanie faktur elektronicznych w obrocie gospodarczym, jest już gotowy i niebawem trafi do marszałka Sejmu. Zmodyfikowane przepisy o e-fakturach mają zostać przeniesione z rozporządzenia do ustawy o VAT i korespondują z zawartymi w tym samym projekcie zmianami w ustawie o podpisie elektronicznym.
Jedną z kluczowych zmian jest umożliwienie przesyłania lub udostępniania e-faktur bez certyfikowanego podpisu elektronicznego, za to z zaawansowanym podpisem elektronicznym. Chodzi tu w szczególności o pieczęć elektroniczną.
– Pieczęć elektroniczna uwierzytelnia osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, a więc nie jest przypisana do konkretnej osoby fizycznej – tłumaczy Anna Juszczyk, starszy konsultant w PricewaterhouseCoopers.
Dzisiejsze wymogi dotyczące stosowania bezpiecznego e-podpisu, który jest przypisany do konkretnej osoby fizycznej, sprawiają problemy przedsiębiorcom w przypadku urlopów czy rotacji pracowników, którzy mają e-podpis wykorzystywany do przesyłania e-faktur. Ponadto pieczęć elektroniczna może być wykorzystywana do masowego wystawiania i wysyłania e-faktur.
Więcej szczegółów w Gazecie Prawnej w artykule pt. Pieczęć elektroniczna ułatwi obrót e-fakturami
Magdalena Majkowska
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*