Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Rasizm i ksenofobia, dzięki popularności internetu i jego ogromnej sile oddziaływania, mogą niewielkim kosztem zyskać nowych zwolenników. Przeciwdziałające tym zjawiskom europejskie organizacje chcą podjęcia przez rządy konkretnych działań.

robot sprzątający

reklama


21 marca to nie tylko kalendarzowy pierwszy dzień wiosny. Od 1966 jest to także Międzynarodowy Dzień Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ ku pamięci wydarzeń z 21 marca 1960 roku - w południowo-afrykańskim mieście Sharpeville policja zastrzeliła 69 osób pokojowo demonstrujących przeciwko polityce apartheidu.

Z tej okazji europejskie instytucje zajmujące się tą tematyką - Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Komisja Europejska Rady Europy Przeciwko Rasizmowi i Nietolerancji oraz Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej - wydały wspólne oświadczenie, w którym odniosły się do manifestowania rasizmu i ksenofobii, zwłaszcza w internecie.

Nasze organizacje są zaalarmowane wzorcami i manifestacjami rasizmu, zwłaszcza poprzez ciągle rosnące wykorzystanie internetu przez grupy rasistowskie w celach rekrutacji, radykalizacji, zarządzania i kontroli, a także zastraszania i niepokojenia przeciwników - czytamy w oświadczeniu. Zauważają one także, że internet stał się bardzo ważnym kanałem komunikacji, który umożliwia zaplanowanie i podjęcie działań w świecie realnym.

Sonda
Natknęłaś/-ąłeś się w internecie na materiały rasistowskie lub ksenofobiczne?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jednym z głównych miejsc, gdzie zdaniem przedstawicieli europejskich organizacji, propagowane są rasizm i ksenofobia, są serwisy społecznościowe. Jest to o tyle niebezpieczne, że mają one ogromny wpływ na życie młodych ludzi. Wzywają oni do podjęcia działań, które zwalczać będą tego typu postawy. Jednocześnie jednak ważne jest, by przy okazji nie ograniczać swobody wypowiedzi.

Chcą oni także podjęcia przez rządy konkretnych działań:

  • pełnego wykorzystania przez krajowe organy ścigania dostępnych narzędzi prawnych w ściganiu i karaniu przestępstw opartych na dyskryminacji rasowej, etnicznej czy religijnej;
  • prowadzenia przez nie szkoleń dla organów ścigania i sądownictwa z zakresu przestępstw popełnianych na tym tle w internecie;
  • zapewnienia, by krajowe prawo dawało skuteczne możliwości ścigania przestępstw popełnianych w sieci;
  • ustanowienia bądź poszerzenia programów edukacyjnych w szkołach, by uwzględniały te zagadnienia;
  • zapewnienia, by działania skierowane przeciwko przestępstwom nie zagroziły wolności wypowiedzi.

Dużą rolę do odegrania mają jednak także poszczególni członkowie społeczeństwa. To oni, poprzez swoje oddolne działania m.in. w serwisach społecznościowych, mogą przyczynić się do marginalizacji rasizmu czy ksenofobii.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: OBWE



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag rasizmtag ksenofobiatag internettag dyskryminacja