Po raz kolejny dobre wyniki finansowe za ostatni kwartał ogłosił Intel. Największy producent procesorów podsumował też 2009 rok. Większość jego działów odnotowała spadek, ale bardzo udała się sprzedaż procesorów i chipsetów Intel Atom. Nie bez znaczenia były dla firmy koszty sporów AMD. Przyszły rok może być nieco ryzykowny m.in. w związku z przejściem na proces technologiczny 32 nm.
W ostatnim kwartale minionego roku przychody Intela wyniosły 10,6 mld USD, co oznacza wzrost o 28% w porównaniu do analogicznego kwartału w roku ubiegłym. Zysk operacyjny wyniósł 2,5 mld USD i wzrósł o 958 mln USD, czyli 62% w porównaniu do IV kwartału poprzedniego roku. Zysk netto wyniósł 2,3 mld USD i wzrósł o 2 mld USD, czyli 875% rok-do-roku.
Przychody Intela w całym 2009 roku wyniosły 35,1 mld USD. Zysk operacyjny w całym roku sięgnął 5,7 mld USD, zysk netto 4,4 mld USD a zysk na akcję (EPS) 77 centów. Firma osiągnęła ponad 11 mld USD w gotówce z działalności operacyjnej i wypłaciła dywidendy w gotówce w wysokości 3,1 mld USD.
W całym roku przychody działu PC Client Group spadły o 6%, a przychody działu Data Center Group o 2%. Spadek zanotował też dział Other Intel Architecture (21%), natomiast wyraźnie wzrosły przychody ze sprzedaży procesorów i chipsetów Intel Atom (o 167%). Warto jednak dodać, że w IV kwartale 2009 wszystkie wymienione działy zanotowały wzrosty.
Ciosem dla Intela była grzywna nałożona przez Komisję Europejską w wysokości 1,45 mld USD. Zdaniem europejskiego regulatora Intel udzielał znaczących rabatów firmom produkującym komputery oraz płacił detalistom za to, aby komputery z jego procesorami miały lepszą pozycję na rynku.
Nie bez znaczenia było też porozumienie z AMD kończące 5-letni spór pomiędzy firmami. Intel zobowiązał się do przestrzegania określonych zasad i wypłacił AMD 1,25 mld USD. W zamian za to AMD wycofa z sądów wszelkie pozwy, jakie złożył przeciwko Intelowi, także te dotyczące rzekomych naruszeń patentów.
- Wyniki Intela w 2009 r. odzwierciedlają nasze inwestycje w najlepsze na rynku innowacje w zakresie produkcji i produktów – powiedział Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny Intela. - W przyszłości zamierzamy poszerzyć grono odbiorców i zaoferować korzyści zapewniane przez komputeryzację w coraz szerszej grupie produktów i rynków.
W przyszłym kwartale Intel spodziewa się przychodów na poziomie 9,7 mld USD (plus/minus 400 mln USD), marży brutto 61% oraz wydatków na poziomie 3 mld USD. Firma zwróciła jednak uwagę na czynniki ryzyka, a wśród nich fakt, że Intel jest w trakcie przechodzenia do produkcji układów nowej generacji w procesie technologicznym 32 nm. Może się to wiązać z problemami natury wykonawczej, takimi jak usterki i błędy produktów oraz niższa od oczekiwanej skala produkcji.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*