Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Festiwal filmowy odniósł sukces w sieci

05-10-2009, 12:58

Aż 40 tysięcy internautów wzięło udział w pierwszej edycji Festiwalu Filmów Dokumentalnych Docboat/Warsaw Nonfiction E-Fest. Okazało się, że w internecie z powodzeniem można prezentować długometrażowe filmy dokumentalne na najwyższym poziomie.

robot sprzątający

reklama


W ramach festiwalu od 4 do 30 września na stronie internetowego kina www.iplex.pl można było bezpłatnie obejrzeć  filmy dokumentalne z całego świata. Ponad 70 filmów obejrzało aż 40 tys. internautów.

Festiwal Docboat odbywał się nie tylko w internecie, ale również w wersji tradycyjnej, na dużym ekranie. W Warszawie filmy wyświetlane były na barce TRANSFORM przy Moście Świętokrzyskim oraz w pobliskim pawilonie. Tam odbywały się prezentacje filmów połączone z dyskusjami zorganizowanymi przez medialnych partnerów - Polską Akcję Humanitarną i Amnesty International Polska.

Jednym z partnerów medialnych festiwalu była "Krytyka Polityczna". Dzięki temu zorganizowane zostały pokazy filmów festiwalowych w regionalnych klubach KP (m.in. w Toruniu i Bydgoszczy). Ponadto w ramach działalności Dyskusyjnych Klubów Książki zorganizowano projekcje w bibliotekach publicznych.

Międzynarodowe jury za najlepszy spośród 16 konkursowych filmów uznało obraz "Japonia: historia miłości i nienawiści" w reżyserii Seana McAllistera, brytyjskiego dokumentalisty. Film otrzymał GRAND PRIX VISTULA RIVER i nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy euro ufundowaną przez miasto Warszawa.

Nagrodę publiczności zdobył natomiast film krótkometrażowy "Bocznica" Anny Kazejak. W dalszej kolejności uplasowały się: "Poste restante" Marcela Łozińskiego oraz "Strumień: z miłości do wody" Ireny Saliny.

W ramach festiwalu przyznano jeszcze jedną nagrodę: dla polskiego reżysera odnoszącego sukcesy w światowym dokumencie. Otrzymał ją Sławomir Grünberg. Na festiwalu zaprezentowano także premierę filmu Bolesława Sulika "W Solidarności" wyprodukowanego przez BBC w 1991 roku. Po raz pierwszy polska publiczność miała szeroki dostęp do tego filmu w formie czteroodcinkowego serialu. Blisko godzinne odcinki: "Razem", "Rozłam", "Striking Out" oraz "Decyzja" są zapisem wydarzeń lat 1989-91, od początku transformacji ustrojowej w Polsce.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E


Tematy pokrewne:  

tag sztukatag kinotag iplex.pltag filmytag festiwale