Nieoczekiwanie przedstawiciele Mozilli poparli twórców Internet Explorera, którym nie spodobała się idea "ulepszenia" tej przeglądarki przy pomocy wtyczki Google Chrome Frame.
reklama
O nowym pluginie Google, który implementuje w przeglądarce Microsoftu silniki WebKit i V8 (pierwszy umożliwia wyświetlanie stron internetowych, drugi odpowiada za obsługę JavaScriptu), Dziennik Internautów informował tydzień temu. Gigantowi z Redmond wtyczka nie przypadła do gustu - jego przedstawiciele stwierdzili, że obniża ona poziom zabezpieczeń Internet Explorera.
Nietrudno się domyślić, że rzecznik Google nie zgodził się z tą opinią. W oświadczeniu cytowanym przez redaktora eWeek.com czytamy, że wtyczka powstała z myślą o użytkownikach IE, którzy nie mają możliwości korzystania z nowoczesnych, zgodnych ze standardami przeglądarek, takich jak Firefox, Safari, Opera czy Google Chrome. Zainstalowanie pluginu skutkuje m.in. wyposażeniem Internet Explorera w technologię sandbox, która powoduje uruchamianie potencjalnie niebezpiecznych kodów w izolowanym środowisku, uodparniając przeglądarkę na ataki.
W tym tygodniu również przedstawiciele Mozilli wypowiedzieli się na temat Google Chrome Frame. Mike Shaver, wiceprezes działu inżynierii, zauważył na swoim blogu, że używanie pluginu uniemożliwia korzystanie z niektórych funkcji, które wbudowano w najnowszą wersję IE, w tym także z mechanizmów ochrony prywatności. Nie podoba mu się też przekazanie możliwości wyboru oprogramowania twórcom poszczególnych stron internetowych (aby uaktywnić alternatywny silnik, webmaster umieszcza w kodzie witryny stosowną deklarację).
Jeszcze mocniej wtyczkę Google skrytykowała Mitchell Baker, przewodnicząca Mozilla Foundation. Jej zdaniem model "przeglądarki w przeglądarce", zamiast ujednolicić standardy sieciowe, doprowadzi do jeszcze większej fragmentacji. Ważnym argumentem przeciw Chrome Frame jest też utrata kontroli nad przeglądarką - internauta nie będzie miał wpływu na to, kiedy jaki silnik zostanie użyty, nie będzie wiedział, jakie mechanizmy zarządzają jego danymi. Baker określiła ogólne efekty działania wtyczki jako niepożądane.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*