Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

UE ograniczy głośność odtwarzaczy MP3

29-09-2009, 07:48

Każdy obywatel korzystający z przenośnego odtwarzacza może łatwo zepsuć sobie słuch. Dlatego Komisja Europejska zleciła organizacji CENELEC (organowi normalizacyjnemu UE) opracowanie nowych technicznych norm bezpieczeństwa dla tych urządzeń. Na odtwarzaczach pojawią się także ostrzeżenia.

W październiku 2008 r. Komitet Naukowy UE (SCENIHR) ostrzegał przed słuchaniem głośnej muzyki z przenośnych odtwarzaczy. Oceniono, że na bezpowrotną utratę słuchu narażonych jest 5-10% użytkowników. Dotyczy to osób, które zazwyczaj słuchają głośnej muzyki ponad godzinę dziennie. Szacuje się, że zagrożenie może dotyczyć nawet 10 milionów obywateli UE.

Obecnie unijne normy nie określają maksymalnego poziomu dźwięku ani nie zawierają wymogów dotyczących specjalnego oznakowania w odniesieniu do poziomu głośności. Wymagane jest jedynie umieszczanie w instrukcji użytkowania ostrzeżenia dotyczącego szkodliwych efektów narażenia na hałas.

Teraz Komisja Europejska zleciła opracowanie nowych norm, które wprowadzą niewielkie zmiany techniczne, a dzięki którym normalne użytkowanie odtwarzaczy ma być bezpieczniejsze.

Normy unijne są opracowywane przez CENELEC w procesie, w którym uczestniczą naukowcy, grupy producentów i konsumentów oraz inne podmioty. Procedura może trwać do dwóch lat. Normy UE nie są obowiązkowe, ale zazwyczaj stają się w danym sektorze powszechnym standardem. Produkty spełniające takie normy są uznawane za bezpieczne - producenci, którzy ich nie stosują, muszą poddawać swoje produkty kosztownym testom.

Zlecenie zaproponowane przez Komisję Europejską obejmuje wszystkie przenośne odtwarzacze muzyczne i telefony komórkowe z funkcją odtwarzania muzyki. W zleceniu nie wskazano konkretnych rozwiązań technicznych, żeby nie hamować innowacyjności w sektorze.

W mandacie jasno określono, że bezpieczne użytkowanie zależy od czasu słuchania i poziomu głośności. Przy poziomie 80 dB(A) czas słuchania nie powinien przekraczać 40 godzin tygodniowo. Dźwięków o natężeniu 89 dB(A) nie należy słuchać dłużej niż 5 godzin tygodniowo.

Określone powyżej bezpieczne poziomy głośności zostaną wprowadzone do odtwarzaczy jako ustawienia domyślne. Wyższe wartości są dozwolone, pod warunkiem, że użytkownik wybierze je świadomie i zostanie w rzetelny sposób poinformowany o zagrożeniu.

Ponadto odtwarzacze zostaną opatrzone ostrzeżeniami skierowanymi do konsumentów, dotyczącymi zagrożeń oraz sposobów ich unikania, m.in. w sytuacji, gdy oryginalny zestaw słuchawek został zastąpiony innym modelem, przez co niebezpiecznie zwiększył się poziom natężenia dźwięku. W zleceniu nie narzucono formy dla tego rodzaju ostrzeżeń. Producenci mogą np. umieścić informację na etykiecie bądź wyświetlić ją na ekranie.

KE podkreśla, że użytkownicy przenośnych odtwarzaczy muzycznych już teraz mogą podjąć bardzo konkretne środki ostrożności, takie jak sprawdzenie swoich urządzeń pod kątem ustawienia niższej maksymalnej głośności. Mogą również ściszyć swój odtwarzacz i zadbać o to, aby nie używać go zbyt długo.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Komisja Europejska



Ostatnie artykuły:

fot. Samsung



fot. HONOR








fot. Freepik