Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Cyberprzestępcy koncentrują się na znajdowaniu nowych luk w zabezpieczeniach popularnych programów, aby wykorzystać je do osiągnięcia własnych celów - wynika z rankingów najbardziej rozpowszechnionych wirusów lipca, przygotowanych przez Kaspersky Lab i ESET.

robot sprzątający

reklama


Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, lipiec 2009
fot. Kaspersky Lab - Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, lipiec 2009
Pierwszy z prezentowanych rankingów zawiera szkodliwe programy, aplikacje wyświetlające reklamy oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia, które zostały wykryte i zneutralizowane na komputerach użytkowników przez moduł ochrony w czasie rzeczywistym. W zestawieniu tym, tak jak miesiąc temu, przodują Kido (znany także jako Conficker) i Sality.

Analitycy Kaspersky Lab odnotowali niewielki spadek całkowitej liczby zainfekowanych komputerów. Ich zdaniem wynika to z tego, że mamy środek lata, w związku z czym użytkownicy spędzają mniej czasu przed komputerami, co skutkuje mniejszą liczbą maszyn zarażonych szkodliwym oprogramowaniem.

Najpopularniejsze zagrożenia, lipiec 2009
fot. ESET - Najpopularniejsze zagrożenia, lipiec 2009
Również w rankingu przygotowanym przez firmę ESET pierwsze miejsce przypadło Confickerowi, który był przyczyną 10,67% wykrytych w lipcu infekcji. Szkodnik rozprzestrzenia się za pomocą luki w usłudze RPC systemów Windows, którą Microsoft załatał, wydając przedterminową poprawkę w październiku ubiegłego roku. Kolejne mutacje robaka mogą infekować, wykorzystując do tego celu również pliki automatycznego startu przenośnych pamięci USB.

Następne miejsca zajmują złośliwe aplikacje INF/Autorun ukrywające się w plikach autostartu różnego typu nośników i rodzina koni trojańskich Win32/PSW.OnLineGames, które wykradają loginy oraz hasła graczy sieciowych MMORPG - tak samo było w ubiegłym miesiącu. Na uwagę zasługuje obecność w pierwszej dziesiątce zagrożeń szkodnika Win32/FlyStudio.NOH, który modyfikuje wyniki wyświetlane przez przeglądarki internetowe w odpowiedzi na zapytania użytkowników, dostarczając im w ten sposób niechcianych treści reklamowych.

Szkodliwe programy pobierane najczęściej ze stron WWW, lipiec 2009
fot. Kaspersky Lab - Szkodliwe programy pobierane najczęściej ze stron WWW, lipiec 2009
Bardziej interesujące wydaje się drugie zestawienie firmy Kaspersky Lab, które prezentuje dane wygenerowane przez moduł ochrony WWW i zawiera szkodliwe programy próbujące przedostać się do systemu za pośrednictwem stron internetowych.

Warto odnotować obecność w tym rankingu trzech exploitów skryptowych o nazwie DirectShow. Na początku lipca odkryto lukę w zabezpieczeniach Internet Explorera. Microsoft zdążył już błąd załatać, sporo użytkowników tej przeglądarki nie zaopatrzyło się jednak w stosowną aktualizację, co cyberprzestępcy natychmiast wykorzystali.

Kraje, z których pochodzi najwięcej prób infekowania komputerów przez internet, lipiec 2009
fot. Kaspersky Lab - Kraje, z których pochodzi najwięcej prób infekowania komputerów przez internet, lipiec 2009
Ostatni z rankingów dotyczy krajów, z których pochodzi najwięcej prób infekowania komputerów przez internet. Na pierwszym miejscu uplasowały się Chiny (z odsetkiem infekcji 56,9%). Kolejne miejsce przypadło Stanom Zjednoczonym, które zainfekowały jednak niemal dziewięciokrotnie mniej komputerów (6,55%). Do pierwszej piątki załapały się jeszcze Rosja, Indie i Niemcy. Na pozostałe państwa przypadło 24,46% infekcji.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *