Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

BREIN vs. FTD - trwa wymiana ciosów

13-07-2009, 19:52

50 tysięcy euro kary za każdy dzień zwłoki z zamknięciem FTD, serwisu społeczności użytkowników Usenetu, domagają się holenderscy antypiraci z BREIN. W ten sposób antypiraci odpowiedzieli na proces, jaki FTD wytoczył im za nazwanie działalności serwisu przestępczą, pomimo braku podstaw do kryminalizacji jego działalności w świetle holenderskiego prawa.

robot sprzątający

reklama


Jak twierdzi Arnoud Engelfriet, prawnik reprezentujący FTD, kwota żądana przez BREIN jest absurdalna. Antypiraci wedle holenderskiego prawa nie mogą żądać odszkodowania, więc zdecydowali się wnioskować o karę. Ma ona zostać naliczana za każdy dzień od wydania wyroku nakazującego zamknięcie serwisu do jego faktycznego zamknięcia.

To sprytny pomysł, gdyż wezwanie sądu do zamknięcia można zignorować, kiedy jednak wisi nad oskarżonym pieniężna kara, sąd może zdecydować o zajęciu jego posiadłości lub aktywów - wyjaśnia Engelfriet.

Spór pomiędzy BREIN a FTD trwa już od dłuższego czasu. FTD umożliwia internautom komunikację oraz wskazywanie interesujących treści online (choć nie w postaci bezpośrednich odnośników do plików), także chronionych prawem autorskim. Zdaniem BREIN jest to organizowanie i promowanie treści na Usenecie, z której większość - według antypiratów - jest nielegalna.

Na początku 2009 roku obie strony przystąpiły do rozmów. W ich wyniku FTD ostatecznie zmodyfikowało swój sposób działania, tak aby nie pozostawiał on żadnych wątpliwości co do legalności. Nie zadowoliło to jednak BRAIN - antypiraci zdawali się zupełnie nie dostrzegać zmian - twierdzi Arnoud Engelfriet.

FTD jednak nie musiało długo czekać na reakcję BREIN, choć była ona dla twórców serwisu zaskakująca. W jednym z artykułów przedstawiciel BREIN określił działalność FTD jako przestępczą.

Oburzeni takimi oskarżeniami przedstawiciele FTD wszczęli przeciwko BREIN sprawę sądową o oczyszczenie ich imienia z powyższych oszczerstw. Antypiraci nie pozostali dłużni i także żądają procesu, przy okazji ujawniają swój stosunek do uzgodnionych wcześniej i dokonanych przez FTD zmian w ich serwisie, twierdząc, że są tylko przykrywką mającą na celu ukryć prawdziwą naturę strony.

BREIN, zdając sobie sprawę, że w świetle holenderskiego prawa nie może żądać odszkodowania od FTD, postawił na żądanie wysokiej pieniężnej kary.

Wymiana ciosów na linii BREIN - FTD wciąż trwa, a za oceanem serwis Usenet.com przegrał proces z RIAA w podobnej sprawie przeciwko środowisku usenetowemu.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: TorrentFreak