Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Gang z Ukrainy przejął kontrolę nad 1,9 milionami komputerów z systemem Windows XP - poinformowała Finjan, firma zajmująca bezpieczeństwem sieci. Znaczna większość użytkowników komputerów zombie w opisywanym botnecie korzysta z przeglądarki Internet Explorer.

robot sprzątający

reklama


Opisywany botnet działa aktywnie od lutego br. i kontrolowany jest przez 6-osobową grupę z Ukrainy. Gang steruje przejętymi komputerami z zainstalowanym systemem Windows XP, aby kopiować pliki, rozsyłać spam, a także by rejestrować aktywność właścicieli. Zainstalowane na zombie trojany śledzą wprowadzane znaki z klawiatury oraz robią zrzuty z ekranów, najprawdopodobniej w celu przechwycenia poufnych danych.

Według Finjan przestępcy zawładnęli komputerami 77 rządowych domen na całym świecie, przy czym połowa zarażonych systemów pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe i dosyć wymowne - w przypadku aż 80% "zwerbowanych" do botnetu komputerów użytkowana jest przeglądarka Internet Explorer, natomiast w ok. 15% Firefox.

Analitycy Finjan szacują, że cyberprzestepcy kontrolujący taki botnet mogą zarabiać nawet 190 tysięcy dolarów dziennie, m.in. na "usłudze" podnajmowania opanowanych komputerów innych grupom przestępczym.

Z serwera zawiadującego siecią zombie wydawane są polecenia rozsyłania trojana, który wykrywalny jest tylko przez 4 z 39 programów antywirusowych. Trojan instaluje złośliwe pliki, które komunikują się z innymi komputerami, rozpoczynają procedurę m.in. celowego odwiedzania witryn internetowych, a także rejestrują inne działania nieświadomego użytkownika.

Finjan alarmuje, że "ukraiński cybergang może zdalnie wykonać wszystko na zainfekowanych komputerach".


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Finjan