Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Informatyzacja: Polska ostatnia w Europie

27-03-2009, 11:54

Dania i Szwecja to kraje charakteryzujące się najlepiej zinformatyzowaną gospodarką. Polska znalazła się w środku rankingu opracowanego przez Światowe Forum Gospodarcze (WEF), ale niestety ma wynik najgorszy wśród krajów europejskich. Zwróciła na to uwagę organizacja Business Centre Club, która zaapelowała do rządu o reakcję.

robot sprzątający

reklama


Raport został przygotowany przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) we współpracy z INSEAD. Był sponsorowany przez firmę Cisco. Jest publikowany nieprzerwanie od ośmiu lat i uznawany jest za wiarygodne źródło oceny wpływu rozwiązań teleinformatycznych na proces rozwoju i konkurencyjność poszczególnych państw.

Ranking państw w raporcie WEF oparty jest o wskaźnik gotowości do transformacji (Networked Readiness Index - NRI). Określa on stopień przygotowania poszczególnych krajów do efektywnego stosowania rozwiązań teleinformatycznych na trzech płaszczyznach: pod względem istnienia środowiska (biznesowego, prawnego i infrastrukturalnego przeznaczonego dla rozwiązań teleinformatycznych), pod względem gotowości klientów indywidualnych, przedsiębiorstw i urzędów do stosowania rozwiązań teleinformatycznych oraz pod względem faktycznego wykorzystania dostępnych technologii informatycznych i komunikacyjnych.

Najlepiej zinformatyzowane kraje to według WEF:

  • Dania (wskaźnik NRI = 5,85),
  • Szwecja (5,84),
  • USA (5,68),
  • Singapur (5,67),
  • Szwajcaria (5,58),
  • Finlandia (5,53),
  • Islandia (5,50),
  • Norwegia (5,49),
  • Holandia (5,48),
  • Kanada (5,41).

Polska znalazła się w rankingu na 69 miejscu ze wskaźnikiem NRI na poziomie 3,80. W ubiegłym roku Polska została ujęta w rankingu na 62 miejscu (na 127 możliwych), a w roku 2007 na miejscu 58 (na 122).

Kraje z Europy Środkowej i Wschodniej, które wyprzedziły Polskę to: Estonia (18 miejsce), Czechy (32), Litwa (35), Łotwa (48), Ukraina (62). Najniższy wskaźnik NRI uzyskał Czad (2,44). Posługując się szkolną skalą ocen, moglibyśmy powiedzieć, że nasz kraj oceniono na mocną trójkę.

W raporcie WEF znalazły się szczegółowe profile 134 krajów objętych badaniem, a także dane o obecności rozwiązań teleinformatycznych na poszczególnych rynkach oraz częstotliwości ich stosowania. Z profilu Polski wynika, że WEF najlepiej ocenia gotowość Polski na przyjęcie nowych rozwiązań. Dostrzega m.in. malejące koszty dostępu do internetu oraz stosunkowo wysoki poziom edukacji.

Najsłabszym punktem Polski jest faktyczne wykorzystanie dostępnych technologii. Szczególnie rzuca się w oczy to, że rząd nie promuje technologii ICT, nie stara się ich wykorzystać dla własnych celów i rzadko technologie te goszczą w urzędach.

W nowej wersji raportu zostały zawarte artykuły uznanych naukowców i ekspertów branżowych, dotyczące różnych aspektów mobilności, technologii informacyjno-komunikacyjnych i innowacji, takich jak telefonia komórkowa i jej wpływ na wzrost gospodarczy i gotowość sieciową, wszechobecność internetu, technologia mobile reality mining, a także mobilność talentów oraz przepływ badań i rozwoju.

W raporcie podkreślono, że właściwe podstawy edukacji i wysoka gotowość do wdrażania innowacji technologicznych są niezbędne do wzrostu i przezwyciężenia obecnego kryzysu gospodarczego.

Więcej informacji oraz raport można znaleźć na stronie WEF.

Apel BCC: Polska to internetowy zaścianek

Organizacja Business Centre Club w związku z raportem WEF wystosowała apel do rządu wzywający do podjęcia działań na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

- Zgodnie z oficjalnymi wynikami badań przedstawianymi przez Komisję i Parlament Europejski, w ostatnich latach w krajach dawnej 15-tki wzrost PKB w 25% jest związany z inwestycjami wykorzystującymi technologie informatyczne, a wzrost produktywności pracy - w 40%. Jeśli Polska ma być krajem nowoczesnym, w którym młodzi ludzie chcą żyć i budować swoją przyszłość, muszą być stworzone najlepsze warunki dla budowy  społeczeństwa informacyjnego – mówią przedstawiciele BCC.

BCC przypomina również, że półtora roku temu w expose premiera usłyszeliśmy m.in. o tym, jak ważna jest współczesna komunikacja i internet. Obiecywano stworzenie mechanizmów, dzięki którym wszędzie w Polsce – także w małych miejscowościach i na polskiej wsi – ludzie będą mogli skorzystać z dobrodziejstwa globalnej sieci. Niestety w dalszym ciągu wiele z tych zapowiedzi pozostaje nadal w sferze deklaracji.  

W związku z powyższym Business Centre Club zwrócił się z apelem o podjęcie następujących działań:  

 

  1. zwiększania możliwości dostępu do sieci Internet oraz stopnia jej wykorzystania i tym samym przeciwdziałaniu postępującemu wykluczeniu cyfrowemu oraz przedstawienie jasnej informacji w zakresie zamierzeń rządu dotyczących budowy społeczeństwa informacyjnego w perspektywie najbliższych kilku lat oraz kierunków i zasad prowadzenia jasnej i spójnej polityki w tym obszarze;
  2. ustalenia jasnej i przejrzystej struktury koordynacji działań rządu w tym zakresie, w tym wyznaczenia jednego odpowiedzialnego organu lub osoby – obecnie w ten proces zaangażowanych jest wiele resortów, komisji, grup roboczych i innych struktur czy inicjatyw;
  3. przedstawienia planu operacyjnego do Strategii Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w Polsce do 2013 roku, gdyż dokument przyjęty w grudniu 2008 r. przez Radę Ministrów ma charakter zbyt ogólny.  

 

BCC zwrócił szczególną uwagę na to, że w dalszym ciągu widoczny jest brak koordynacji współpracy administracji, sektora prywatnego i organizacji pozarządowych (czyli Partnerstwa Publiczno-Prywatnego) w zakresie budowy nowoczesnej gospodarki.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: WEF



Ostatnie artykuły:

fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. DALL-E